Škodlivé látky v kosmetice. Kterým se vyhnout?

skodlive-latky-v-kosmetice--kterym-se-vyhnout-2

Známe to asi každý. Skočíte si do obchodu, koupíte si nějaký ten nový krém, který se tváří, jako kvalitní a hlavně plný zdravých složek. Yupí! Pak ale kouknete na složení a zjistíte, že obsahuje toho slavného aloe vera “nula, nula, prd“, a vlastně ani to ne! Áaaa…. Naopak je “našťouchaný“ vším jiným možným. A čím hůř, je plný ingrediencí neznámých názvů, které vám skoro nic neříkají. Kdo se v tom má vyznat?

 

Proč je důležité znát složení kosmetiky?

Věříme, že používání kvalitní kosmetiky je stejně důležité, jako to, co jíme. Naše tělo potřebuje kvalitní potravu z venku i zevnitř. Pokožka je jako houba a je jen na nás, čím ji necháváme “nasát“. Taková chemie v kosmetice nám jednorázově nic neudělá, ale z dlouhodobého hlediska by to mohl být už problém. Ne všechny látky dokáže tělo vyloučit. Některé složky se mohou ukládat v tkáních a časem zapříčinit různé zdravotní poruchy, nemoci či alergie.

 

Co je to INCI?

INCI je kouzelné slovíčko, které nalezneme na většině výrobcích, a to z pravidla na jejich zadní straně. Jedná se o zkratku International Nomenclature of Cosmetic Ingredients česky řečeno složení výrobku.

Pro snadnou orientaci v jednotlivých složkách jsme pro vás vytvořili encyklopedii složek kosmetiky.

 

Kterým složkám se vyhnout a proč?

 

Parabeny

Parabeny jsou ošklivé syntetické látky, které se do kosmetiky přidávají pro své antimikrobiální vlastnosti, jako konzervant. Často je najdeme pod názvy, které končí slovem -paraben, jako například propylparaben, methylparaben, ethylparaben a další. Jednorázově pokožce neuškodí, ale z dlouhodobého hlediska mohou mít vliv na vznik alergické reakce, či podráždění oči a kůže. Ovlivňují naši hormonální rovnováhu, snižují tvorbu spermií, plodnost, mají dokonce špatný vliv na vývoj dětí. Parabeny jsou potencionálně karcinogenní, mohou být jeden ze spouštěčů rakoviny prsou. Brrrrr…

 

Silikony

Silikony v kosmetice jsou též škodlivé syntetické látky, respektive polymery na bázi silikonu. Nejčastěji je můžeme najít ve vlasových a stylingových produktech, protože fungují jako vlasový změkčovadlo či kondicionér. Jednorázově též nijak neškodí, ale z dlouhodobého hlediska je s nimi velký problém. Naše tělo je nedokáže odbourat. Silikony vlasy rychle zjemňují, dodávají jim lesk, snižují tvorbu mazu. To vše zprvu vypadá velmi lákavě. Z dlouhodobého hlediska, ale vlasové vlákno obalují voděodolným filmem, který ho časem ničí, ucpávají póry a vysušují pokožku. Jak je poznat? Mají většinou koncovku –cone, -conol, -silofane. Jako například Amodimethicone, Dimethicone či Dimethiconol.

Pokud chcete vědět o těchto neřádech mnohem víc, omrkněte náš článek o silikonech v kosmetice.

 

Hliník

Hliník neboli Aluminum se nejčastěji používá při výrobě deodorantů, pro své výrazné dezinfekční a antiperspirační účinky. Tento kovový prvek pokožku nijak nedráždí, ale z dlouhodobého hlediska je pěkný neřád a zanáší naše tělo hliníkovými usazeninami. Ty mohou způsobit problémy  nervového systému, špatnou funkci ledvin nebo mít negativní vliv na plodnost. Hliník nalezneme ve složení pod názvy jako Aluminum Chloride, Aluminum Chlorohydrate, Aluminum Citrate. Naštěstí přírodní kosmetika o této potvůrce moc dobře ví, a tak přírodní deodoranty vyzbrojuje namísto škodlivého hliníku například jedlou sodou.

mylo-kremovy-deodorant-grepova-pazuska-30ml 

 Tenzidy

Tenzidy neboli  SLES (Sodium laureth sulfate) a SLS (Sodium Lauryl Sulfate) jsou chemické látky, které můžeme potkat ve vlasových produktech, barvách na vlasy, produktech pro osobní či dentální hygienu. Používají se jako emulgátor, pěnidlo či změkčovadlo. Tenzidy mohou způsobit například podráždění očí, ovlivňují nepříznivě naše dýchací ústrojí či plodnost. Navíc vysušují pokožku a podporují tvorbu lupů či padání vlasů. 

almara-soap-prirodni-mydlo-hvezdny-prach-100g 

 

PPG a PEG glykoly

PPG Polypropylenglykol a PEG Polyethylenglycol jsou syntetické emulgátory, zvhlčovače a nosiče vůní v olejích. Pozor na ně! Skrývají se i pod jinými názvy s koncovkou -eth- Laureth, Cetereareth 3, nebo například Polysorbate 40 apod. Mohou způsobovat alergické reakce a další kožní problémy.

 

Formaldehyd a jeho deriváty

Formaldehyd je doslova pěkné svinstvo. Už jen ten název. Jeho nebo jeho deriváty nalezneme pod názvy 2-Bromo, 2- Nitropropan-1,3 Diol, Bronidox, Diazodinil – Urea, 5-Bromo-5Nitro-1, glutaral, 3-Dioxane , DMDM hydantion. Formaldehyd má prokazatelné karcinogenní účinky, dráždí sliznici, způsobuje alergické reakce. Velmi často ho můžeme potkat například v lacích na nehty, jako konzervant. Prosím vyhněte se mu!!! A radši sáhněte pro laku z přírodní složek.

 bo-ho-lak-na-nehty-rose-poudre-5ml

Ftaláty

Ftaláty jsou estery kyseliny ftalové. Jsou to syntetické látky našemu tělu též nebezpečné. V kosmetice se používají ke zvýraznění vůně, jako rozpouštědla nebo k denaturalizaci alkoholu. Mohou mít vliv na naše reprodukční ústrojí, hormonální systém a jsou nevhodné hlavně pro malé děti. U dospělých ohrožují například funkci jater či ledvin. Způsobují vznik alergií a astmatu. Jejich název vždy končí slovem ftalát, jako například Dimethyl ftalát (DMP), benzyl butyl ftalát (BBP), dibutyl ftalát (DBP). U zkratek si pamatujte, že většinou mají poslední písmeno P. Je to pravda!

 

Xylenové pižmo 

Fuj, už ten název je opravdu ošklivý. Xylenové pižmo je syntetické pižmo, které má tendenci se ukládat v našem organismu a bohužel se ho celkem obtížné zbavuje. Může ovlivnit reprodukci a plodnost. Setkáváme se s ním v kosmetice, jako aromatická složka, v čistících prostředcích, jako textilních změkčovadlo a v osvěžovačích vzduchu.

 

Syntetické UV filtry

Syntetické UV filtry, jak název napovídá, se používají v konvenčních opalovacích prostředcích. Bohužel na místo, aby nás chránily, naši kůži během slunění spíše škodí. Při nadměrném slunění a aplikaci krému se s jejich obsahem zvyšuje růst rakovinných buněk a obecně zvyšují riziko rakoviny. Proč to riskovat? Za prvé, dlouhé slunění není pro naši pokožku opravdu zdravé, a za druhé, existují už i jemnější přírodní kosmetické krémy a oleje, kterých se nemusíte bát.

 

Samozřejmé bychom mohli jmenovat ještě dál, ale tady dnes skončíme.

Skoro až děsivé že? Bohužel výroba kosmetiky je business, jako každý jiný a pro spoustu firem je zisk hlavním cíle. Naštěstí se poslední dobou objevuje spousta nových společností, které se snaží proti tomuto bojovat a vyrábět kosmetiku poctivou cestou, plnou šťavnatých přírodních extraktů, které pokožce nejen neuškodí, ale naopak jí pěstí a dodají ji přesně, co potřebuje.

 

 Pokud vás nebaví číst složení kosmetiky, naprosto to chápeme. Pak doporučujeme jít jednodušší cestou, a kupovat pouze certifikovanou kosmetiku, která podléhá náročným a důsledným kontrolám. Všechny tyto výše uvedené látky přísně zakazuje a nejen to. Nepodporuje testování na zvířatech a využívá ingredience z ekofarmem vypěstované s fair trade myšlenkou.

Za zmínku určitě stojí tyto:

Certifikát Ecocert: Urtekram, Organyc, Soaphoria, SO´BIO étic, Natura Siberica

Certifikát CPK  CPK BIO: Nobilis Tilia, Saloos

BDIH:  Santé, Logona, Lavera

Na true:  Santé, Neobio, Lavera

Cosmebio: SO´BIO étic, BO.HO Green cosmetics, Eau Thermale Jonzac

 

Aby nedošlo k nějaké dezinformaci, je důležité poznamenat, že certifikáty většinou vlastní pouze velké společnosti. Malé domácí výroby bohužel nemají tolik financí, aby si je mohli dovolit. To ale neznamená, že nejsou kvalitní, ba naopak. Malé výroby dávají do svých produktů lásku a rodinnou tradici. Velmi často začínají s produkcí pouze jako s koníčkem. Proto i složení jejich produktů je maximálně kvalitní. Určitě stojí za zmínku přírodní a bio kosmetika od Navia, Almara soap, MYLO, YOPE, RaE.

 

Pokud jste došli ve čtení až sem, tleskáme Vám! Pro nás to sepsat, byla taky fuška :-D

Teď už je rozhodnutí jen na Vás!

Pokud se složení látek stále tápete, vytvořili jsme pro vás encyklopedii složek kosmetiky, která poodhalí každé tajemství jednotlivých složek kosmetiky.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.