DOBA ROZKLADU ODPADKŮ, ZNÁTE TYTO ZDĚŠUJÍCÍ FAKTA?

 
 
 
 I když jsou Češi velmi schopní v třídění odpadu, vznikl u nás i v jiných státech celkem velký problém. Čína přestává vykupovat plasty k recyklaci, kam se celé roky vozily. Sami na takový nápor odpadu z plastů nejsme nyní připraveni a tak se z kontejnerů zrecykluje jen cca 30% odpadů, zbytek jde na skládku, kde se rozkládá i STOVKY LET! Recyklace už nestačí, potřebujeme změnit naše návyky a pokusit se postupně nalézat šetrnější alternativy.
 
My sami se při balení zásilek snažíme fungovat co nejvíce ekologicky. Nepoužíváme klasickou lepenku, jen tu papírovou. Používáme starší krabice a výplně jsou většinou papírové či kartonové.
 
 
  
 doba rozkladu odpadů
 
 
 
 A jak můžeš přispět Ty?
 
 
  
 
1) ŘEKNI NE PETKÁM A JEDNORÁZOVÝM KELÍMKŮM NA KÁVU!
Kup si vlastní láhev či hrnek z tvrzeného skla a nahraď tím tisíce PET lahví a jednorázových kelímků z automatu na kávu:-) Navíc na naše Re-tapky je dokonce doživotní záruka!
 
    
 
2) NĚCO PRO DÁMY
 
Dámy, víte, že taková konvenční vložka či tampon se rozkládá 100-250 let? Zkuste třeba ty látkové a nebo rovnou menstruační kalíšek. Potěšíte tím nejen přírodu, ale i svoji peněženku!
Dokonce i ty ekologicky vyrobené tampony či vložky z biobavlny se mnohem rychleji rozkládají. 
 
  
 
3) DEJ ŠANCI BEZOBALOVÉMU NÁKUPU nebo třeba PRATELNÝM HOUBIČKÁM NA NÁDOBÍ
 
 
Jedna pratelná houbička či žínka na nádobí nahradí hned několik plastových kousků. Jen si spočítejte, kolik jich za rok skončí v odpadkovém koši.  Takovou pratelnou houbu můžete prát stále dokola, dokud bude použitelná. Pak ji jen stačí rozstříhat a hodit na kompost. Tradáááá....
 
Také se zkuste vyhýbat igelitovým sáčků i plastovým nákupním taškám. Vždyť na trhu je spoustu takových krásných látkových alternativ.
 
 
 

4) TO TĚ BUDE BAVIT - KARTÁČKY Z BAMBUSU

Kartáčky jsou celorozložitelné a vyrábí se z obnovitelných zdrojů. Pokud bije vaše srdce v rytmu eko, určitě Vám doma nesmí chybět kartáček z bambusu.