PŘÍRODNÍ LUBRIKAČNÍ GELY BEZ CHEMIE ANEB KTERÝM SE RADĚJI VYHNOUT

prirodni-lubrikacni-gely-bez-chemie-aneb-kterym-se-radeji-vyhnoutDnes se společně podíváme na velmi intimní téma. Věřím, že milostný život a postelové hrátky už nejsou takové tabu a že se naši čtenáři nebudou při čtení tohoto článku červenat. Je důležité o těchto věcech mluvit otevřeně a na rovinu, protože na zdraví a komfortu v této oblasti velmi záleží – nejvíce si to jistě uvědomuje každý, kdo už někdy řešil nějaký intimní problém. A protože je vždy lepší problémům předcházet, než je muset později řešit, seznámím vás dnes s přírodními lubrikačními gely. 

 

K ČEMU SLOUŽÍ LUBRIKANT?

Úlohou lubrikačního gelu je zachování a podpora přirozené vlhkosti vaginální sliznice. Jeho použití má celkově usnadnit a zpříjemnit pohlavní styk. Některé páry používají lubrikanty jako pouhé obohacení intimního života. Pro jiné páry je lubrikant v podstatě nutností, zvláště pak například u žen ve vyšším věku, protože v období přechodu přirozeně dochází k vysychání ženské sliznice. Existují také lubrikanty speciálně vyvinuté pro použití při orálním či análním sexu. Zkrátka: kdo maže, ten jede. 

 

CO OBSAHUJÍ KONVENČNÍ LUBRIKANTY?

Nejčastěji jsou lubrikační gely založeny na vodní bázi, některé na silikonové nebo olejové. Všechny lubrikační gely (i ty ne-přírodní) samozřejmě musí být zdravotně nezávadné, klinicky testované a certifikované. Pokud se rozhodnete používat klasický „drogerkový“ lubrikant, nemusíte se hned obávat nějakých problémů či obtíží. Ovšem pro nás, zeleně smýšlející jedince, jsou důležité i další aspekty. Osobně zastávám názor, že přírodní varianta je vždy lepší, obzvlášť pokud se jedná o cokoliv související s tou nejcitlivější částí našeho těla.  Nevidím jediný důvod k používání přípravků obsahujících parabeny (tedy ropné složky) nebo syntetické parfemace či jinou „chemii“, když existuje i šetrnější cesta. 

Dále v konvenčních lubrikantech najdeme nonoxynol-9, který funguje jako spermicid. Jeho problémem je, že ničí vaginální mikroflóru a činí tak sliznici náchylnější k infekci. Dále například Propylenglykol, který funguje jako další zvlhčovač a funguje zároveň jako konzervant. Mimo výrobní odvětví, které chce zlepšit kvalitu našich intimních chvilek, se propylenglykol přidává do nemrznoucích směsí a funguje jako základ v odmrazovacích systémech. Může být velmi dráždivý pro vaginální sliznici. Lubrikanty také obsahují phenoxyethanol

 

PROČ POUŽÍVAT PŘÍRODNÍ ALTERNATIVY BEZ CHEMIE?

Přírodní lubrikanty nabízí stejné účinky a pohodlí s téměř nulovým rizikem jakéhokoliv podráždění. Jsou navrženy tak, aby nenarušovaly rovnováhu přirozeného pH. Jako bonus jsou obvykle také veganské, netestované na zvířatech a vyrobené tak, aby co nejméně zatěžovaly životní prostředí. 

Na našem e-shopu je k dostání skvělý veganský lubrikační a masážní gel s vůní zeleného čaje od německé značky Fair Squared. Jedná se o fair trade produkt, je vhodný pro použití s kondomem či hračkami a pyšní se mimo jiné přísnou certifikací NaTrue.  

Existují i další čistě přírodní alternativy, po kterých se nemusíte bát sáhnout. Asi nejoblíbenější je Kokosový olej, který hezky voní, hydratuje, působí antibakteriálně a především dobře klouže. U kokosového oleje dejte pozor na jeho původ. Ideálně vybírejte ty BIO či certifikací. Vhodné je i Mandlový olej, který patří k nejjemnějším přírodním olejům. Díky tomu je vhodný i pro velmi citlivé jedince. Pomáhá hydratovat a jako lubrikant funguje skvěle. Vstřebává se pomalu, pokožka tedy vydrží vláčná poměrně dlouho. Jako jiné oleje, ani tento nekombinujte s latexovými kondomy. A do třetice doporučujeme Gel z Aloe vera, který krásně hydratujea snižuje podráždění. Je vlastně na vodní bázi, proto ho můžete používat i v kombinaci s kondomy. Při výběru si dejte pozor na produkty s přídavnými složkami, jako je například alkohol. Dejte přednost čistě přírodnímu gelu.

 Na závěr tohoto tématu se asi nejvíc hodí všem čtenářům popřát příjemnou zábavu a potom dobrou noc. :)

LEA švecová

 Autor článku: Lea Švecová

 "Jsem naprosto normální až obyčejná mladá žena. Část života jsem prožila na vesnici, a tak mám velmi blízko k přírodě. Miluju procházky, západy slunce a zvířata. Ani nevím, jak jsem se dostala k tématům ekologie, ale jednoduše to zapadlo do mého života a je jeho nedílnou součástí od mých 18 let. Láska ke knihám, češtině a psaní ve mně byla ještě dávno předtím. Psaní článků o přírodní kosmetice je tedy pro mě úžasnou fúzí mých oblíbených věcí a úžasná seberealizace."