JAKÝ TYP PLETI MÁTE?

Pleť o našem zdraví kolikrát vypovídá mnohem víc, než si sami myslíme. Přírodní kosmetika o pleť umí pečovat opravdu pečlivě a s láskou. I přesto je třeba brát na vědomí, že i ona má své omezené použití a ne každý produkt se hodí na všechny typy pleti. Spousta z nás občas udělá chybu a používá nesprávně určený produkt, které pleti neprospívají. Naopak může její stav ještě zhoršit.  Úkol číslo jedna – správně rozeznat svůj typ pleti.

Standardně rozdělujeme pleť do čtyř základních typů – normální, mastná, smíšená a suchá. Občas se používá i pátá doplňující – citlivá pleť.

Většina výrobců spojuje citlivost pokožky se ztrátou hydratace a obranischopností. Proto je velká část výrobků určena společně pro suchou a citlivou pleť.

Jaký máme typ pleti?

Typologie pleti. Jaký typ pleti máte?

Jsou dvě možnosti, jak poznat, jaký typ pleti máte. Buď to zvládnete vyhodnotit pozorováním vizuální stránky pokožky a pokud si nejste úplně jistá, udělejte si raději ještě test s pomocí samopropisovacího nebo cigaretového papíru.

 

JDEME NA TEST…

Očistěte si obličej pouze vlažnou mýdlovou vodou tak, aby se odstranily veškeré nečistoty. Jako je make-up, prach i pot. Důležité je nekombinovat s tonikem či micelární vodou. Počkejte cca 1-2 hodiny, než se na pleti objeví jemný film. Mezitím si připravte kus samopropisovacího nebo cigaretového papíru. Pokud ho nemáte k dispozici, postačí i hygienický papírový kapesník. Důkladně jej přimáčkněte na tvář a sledujte, zda se na něm objevily mastné skvrny.

Pokud je papír mastný, jste jasnou majitelkou mastné pleti.

V případě jen pár mastných částí se jedná o smíšenou pleť.

Jestliže zůstal suchý, můžete to znamenat dvě možnosti. Buď máte normální typ pleti, a můžete zašít jásat. V horším případě jste majitelkou suché pokožky. Suchou pleť poznáte tak, že se šupinatí, loupe se a máte pocit nepříjemného „pnutí“.

 

JAK POZNAT VIZUÁLNĚ TYP PLETI

Normální pleť

Jaký typ pleti máte?

Suchá pleť

Suché pleti chybí hydratace a schopnost tvorby dostatečného kožního mazu. Kožní póry jsou velmi malé. Díky tomu je pokožka málo elastická a jakoby se stále pnula. Ve většině případech je velmi citlivá. V mládí může často vypadat zdravě, ale během dospívání velmi rychle stárne a tvoří se na ní vrásky. Pleť působí matně, mdle a suše. Většinou jsou na ní viditelné suché šupinky a jemné vrásky kolem očí a rtů. Akné a vyrážka se většinou moc nevyskytují…

Citlivá pleť

Citlivá pleť může být suchá i mastná. Ve většině případů, ale spíše suchá, šupinkovatá. V mnoha případech je podrážděná, svědí a její barevný tón je hodně nesourodý. Také je velmi senzitivní, reaguje velmi rychle na změnu teplot, sluníčko, mráz i na změnu kosmetiky. Jakmile ji něco nevyhovuje, osype se nebo zflekatí. Pleť je tenká s jemnou texturou, doslova křehká a je třeba s ní i tak zacházet.

 

Mastná pleť

Smíšení pleť

 

Při výběru vašeho oblíbeného krému opravdu přihlížejte k potřebám vaší pokožky, ale také k ročnímu období. V zimě se doporučují spíše hutnější krémy, které na pokožce vytvoří ochranný film. Přes letní měsíce naopak více hydratační.

Jak poznám, jaký typ pokožky mám?

I přes veškeré poučky a rady, je důležité říct, že nic nelze jednoduše zaškatulkovat. Pokud například víte, že máte suchou pleť, ale hutnější krém vám prostě nesedí a dělá spíš jen neplechu – tak ho nepoužívejte ( i když zdroje tvrdí něco jiného). Pokožka si sama vždy nejlépe řekne, co jí dělá dobře a naopak. Naslouchejte hlavně ji a jejím potřebám.

 

Pokud si s výběrem nejste jistá, inspirujte se na našich stránkách, kde můžete využít filtry u jednotlivých kategorií, které vás snadno navedou k těm nejvhodnějším produktům :-)  Též jsme k dispozici na chatu, emailu i telefonu.