NA CO SE POUŽÍVÁ RICINOVÝ OLEJ? CO LÉČÍ A JAKÉ JSOU JEHO ÚČINKY?

na-co-se-pouziva-ricinovy-olej-co-leci-a-jake-jsou-jeho-ucinky-1Ricinový olej 

Ještě před pár lety jsem znala z olejů pouze některé kuchyňské zástupce - typicky slunečnicový, řepkový, olivový a možná jsem něco tušila o existenci kokosového, jež může svým použitím přesahovat z kuchyně do kosmetiky. Od té doby se můj obzor rozhodně rozšířil a to například o ricinový olej. Ten má v kosmetice mnohostranné využití a pro mnoho žen je nepostradatelným pomocníkem. 

 

Do kuchyně ho neberte

První myšlenka pro využití jakéhokoliv oleje je samozřejmě nejčastěji v kuchyni. Ani u ricinového oleje není použití jako ingredience výjimka, ale v domácím prostředí to rozhodně nedoporučuji. Je sice používán jako konzervant, stabilizátor a zahušťovadlo pod označením E1503, ale to přenechejte raději odborníkům. V domácím prostředí se ke kuchyňskému použití nehodí, protože má silné laxativní (projímavé) účinky a také může být silným alergenem. 

Rostlina, z níž se získává, se nazývá skočec obecný neboli ricinovník. Konkrétně jsou k výrobě používány jeho semena z plodů, z nichž se olej lisuje, nejprve za studena a dále za vysokých teplot - důvodem je nutnost odpařit silně jedovaté látky, které semena také obsahují. 

 

na-co-se-pouziva-ricinovy-olej-co-leci-a-jake-jsou-jeho-ucinky-3Poklad kosmetiky 

Ricinový olej má opravdu širokou škálu použití. Má úžasné regenerační a hydratační účinky díky svému obsahu antioxidantů (např. vitamin E), minerálů, mastných kyselin a bílkovin. Může se stát opravdovým zachráncem v mnoha situacích.

 

Před jeho používáním se ale ujistěte, že na něj nemáte alergii - na čistou a suchou pokožku na zápěstí nebo vnitřní paže naneste pár kapek a počkejte alespoň 12 hodin. Pokud se neobjeví alergická reakce (svědění, zarudnutí, kopřivka), můžete ho začít používat ve větším měřítku a těšit se na zázraky!   

na-co-se-pouziva-ricinovy-olej-co-leci-a-jake-jsou-jeho-ucinky-2

Vlasy, koruna krásy

Nejčastěji se používá pro zlepšení kvality vlasů a to téměř v jakémkoliv ohledu - napomáhá růstu vlasů, zlepšuje jejich kvalitu a hustotu, stimuluje folikuly a pokožku hlavy, zamezuje vzniku lupů, zaceluje roztřepené konečky. Na téměř jakýkoliv problém s vlasy nám může ricinový olej pomoci. Stejně jako na vlasy samozřejmě působí i na vousy, obočí a řasy, k čemuž je také hojně využíván.

Přesně takto jsem ricinový olej objevila já sama - nalepila jsem si před lety nekvalitní umělé řasy a všechny svoje jsem si poté při jejich sundání nechtěně vytrhala. Mým zachráncem byl právě ricinový olej - po měsíci používání jsem měla své řasy zpět v téměř původní délce a mnohem hustější. Pozor - když se dostane do očí, štípe a pálí. 

 

Kůže jako dětský zadeček 

Stejně jako u vlasů: řekněte jakýkoliv problém s kůží nebo pletí a ricinový olej vám dost možná pomůže. I když nemáte žádný problém, ricinový olej může být skvělým pečujícím prostředkem. Stačí obličej umýt, nechat vlhký nebo ho hydratovat květovou vodou či krémem a následně vmasírovat ricinový olej.  

na-co-se-pouziva-ricinovy-olej-co-leci-a-jake-jsou-jeho-ucinky-4Je skvělým pomocníkem v boji s vráskami, nejčastěji se používá na vějířky kolem očí. Dá se ale použít na jakékoliv vrásky. V očním okolí vám ricinový olej může pomoci i s tmavými kruhy nebo otokem. Pomáhá také proti akné díky svému antibakteriálnímu účinku. 

Výčet možností použití ricinového oleje stále nekončí - celulitida, strie, jizvy, kuří oka, mozoly, tvrdá kůže, bradavice, lámavé nehty, suché rty… S tímto vším vám může ricinový olej pomoci. 

Pociťte na vlastní kůži úžasnou pečující sílu tohoto přírodního pokladu - na našem e-shopu si můžete vybrat ze dvou značek - Nobilis Tilia nebo Soaphoria.

 

 

 

LEA švecová

Autor článku: Lea Švecová

"Jsem naprosto normální až obyčejná mladá žena. Část života jsem prožila na vesnici, a tak mám velmi blízko k přírodě. Miluju procházky, západy slunce a zvířata. Ani nevím, jak jsem se dostala k tématům ekologie, ale jednoduše to zapadlo do mého života a je jeho nedílnou součástí od mých 18 let. Láska ke knihám, češtině a psaní ve mně byla ještě dávno předtím. Psaní článků o přírodní kosmetice je tedy pro mě úžasnou fúzí mých oblíbených věcí a úžasná seberealizace."