Na co je dobrý KAOLIN? Aneb v hlavní roli Bílý jíl

na-co-je-dobry-kaolin-aneb-v-hlavni-roli-bily-jil-1Kdyby někdo zmínil kaolin ve spojitosti s kosmetikou, ještě před rokem bych na něj nechápavě koukala. Znala jsem pouze zatopené kaolinové doly, kam jsem se jako dítě jezdila s rodiči v létě koupat. Možná také zatím neznáte možnosti jeho použití, co když ale zmíním pojem jíl? Jílové pleťové masky jsou velmi známé a najdeme je v každé drogerii. Kaolin je právě jedním z jílů, tím nejjemnějším. Jinak se mu říká také bílý jíl. Jeho název je odvozen od bohatého naleziště Kao-ling v Číně. Na kaolin ovšem můžete narazit i v naší české přírodě - velká a velmi kvalitní naleziště se nacházejí například na Karlovarsku, dále pak v okolí Plzně a Znojma.

 

Co to vlastně je?

Kaolin je usazená hornina. Skládá se z minerálu kaolinitu a křemíku. V základním stavu (jak se dá koupit) se jedná o velmi jemný, bílý prášek. Je využíván při výrobě keramiky, v papírenském průmyslu nebo jako příměs do žáruvzdorných cihel - právě žáruvzdornost je jednou z jeho nejžádanějších vlastností.

Nás nejvíce zajímá jeho použití v kosmetice - pleťové masky, mýdla, sprchové gely, šampony, tělová mléka, dekorativní kosmetika, zubní pasty.

 

na-co-je-dobry-kaolin-aneb-v-hlavni-roli-bily-jil-3Použití v kosmetice

Při kontaktu s vodou se začínají dít zázraky. Směs kaolinu a vody vytváří vpodstatě bílé bahno. Úžasné čisticí, exfoliační, detoxikační, regenerační, antibakteriální a protizánětlivé bílé bahno.

Jak už bylo zmíněno, kaolin je nejjemnější ze všech jílů, je tedy vhodný i pro velmi citlivou pokožku, zejména pak pro mastnou. Má totiž vynikající čisticí účinky, proniká hluboko do pokožky, a tak opravdu účinně odstraňuje kožní maz a nečistoty. Díky malým částečkám pomáhá odlupovat odumřelé kožní buňky z povrchu pleti a působí tak jako přírodní peeling. Kaolin zmatňuje a zklidňuje i velmi problematickou pokožku postiženou lupénkou, akné či ekzémem.

Je vhodný i pro unavenou a zralou pleť, protože dokáže navrátit její pevnost a elasticitu, zbavuje ji suchých šupinek a podporuje tvorbu nových kožních buněk.

 

Jak využít kaolin doma?

Žádný jíl včetně kaolinu by neměl přijít do styku s ničím kovovým. Pro vytvoření směsi tedy použijte sklo, plast, porcelán nebo třeba dřevo. Před každým použitím si namíchejte novou, čerstvou dávku. Kaolin nemusíte míchat pouze s vodou, lze použít vpodstatě cokoliv tekutého podle toho, co vaše pleť zrovna potřebuje: aloe vera gel pro extra hydrataci, klasické nebo ovesné mléko pro extra zklidnění, heřmánkový čaj pro extra léčivý účinek. Skvělé je použít i jednu z oblíbených květových vod. Fantazii se meze nekladou.

na-co-je-dobry-kaolin-aneb-v-hlavni-roli-bily-jil-2Nejvíce se kaolin používá k čištění pleti. Vytvořené bahno jednoduše naneste na pleť, vmasírujte a opláchněte.

Můžete nechat směs déle působit na pleti jako masku. Po nějaká době začne kaolinová směs na pleti vysychat. Pokud budete chtít dobu působení prodloužit, stačí obličej postříkat z rozprašovače vodou.

Nemusíme samozřejmě zůstávat u nanášení pouze na obličej, kaolin můžete použít na celé tělo - při dlouhodobém používání prý dokáže pomoci i s redukcí celulitidy. Pro extra peeling doporučujeme směs nanášet a masírovat kartáčem nebo jinou speciální masážní pomůckou. Kaolin můžete také jen tak přidat do napuštěné vany a užít si příjemně mazlavý vyživující pocit.

Možná trochu netradiční a nečekaný způsob použití kaolinu - šampon. Už víme, že kaolin výborně absorbuje maz. Proč ho tedy nepoužívat i na mastné vlasy? Použijte ho přesně tak, jako se používá šampon - naneste na mokré vlasy a pokožku hlavy, vmasírujte, nechte chvíli působit a opláchněte.

Bonusový tip - kaolin lze užívat i vnitřně pro zlepšení trávení, bude vám stačit maličká lžička přidaná do ranního jogurtu nebo smoothie.

 

 

LEA švecová

 

Autor článku: Lea Švecová

"Jsem naprosto normální až obyčejná mladá žena. Část života jsem prožila na vesnici, a tak mám velmi blízko k přírodě. Miluju procházky, západy slunce a zvířata. Ani nevím, jak jsem se dostala k tématům ekologie, ale jednoduše to zapadlo do mého života a je jeho nedílnou součástí od mých 18 let. Láska ke knihám, češtině a psaní ve mně byla ještě dávno předtím. Psaní článků o přírodní kosmetice je tedy pro mě úžasnou fúzí mých oblíbených věcí a úžasná seberealizace."