JAK SE POUŽÍVÁ MENSTRUAČNÍ KALÍŠEK?
Menstruace je přirozená, zdravá a normální. V historii a různých kulturách se k menstruaci přistupovalo z různých úhlů a pohledů - krev byla považována za nečistou nebo naopak za posvátnou. Nicméně v každé éře se ženy vždy snažily si její průběh ulehčit a najít ten nejlepší a nejpohodlnější způsob, jak toto každoměsíční období přečkat. Podívejme se dnes na jednu z dostupných menstruačních pomůcek, jež se těší stále větší oblibě - menstruační kalíšek.
Co to je a jak funguje?
Samotný název dost napovídá, o co vlastně jde. Menstruační kalíšek je dámská hygienická pomůcka sloužící k zachytávání menstruační krve. Slůvko “kalíšek” pak dost přesně popisuje tvar této věcičky. Plně nahrazuje jakékoliv jiné ženské potřeby, nejčastěji tampony nebo vložky. Obvykle je vyroben z lékařského antialergenního silikonu.
Jak se menstruační kalíšek zavádí?
Jeho použití je snadné, vyžaduje ovšem trochu trpělivosti a praxe. Kalíšek se složí do písmene "C", tak aby se dobře zaváděl. Následně se vloží rukou dovnitř pochvy. Uvnitř se krásně rozvine do všech stran. Drží sám díky podtlaku, který se po rozvinutí vytvoří. Díky podtlaku nevznikají žádné skulinky a kalíšek krásně zachytává menstruační krev, aniž by nějaká protekla.
Správné vytvoření podtlaku otestujete tak, že jej zkusíte lehce povytáhnout ven, pokud cítíte, že jakoby "táhne" a nejde to, podtlak je správně vytvořen. Důležité je, aby kalíšek nekoukal ven.
Pokud máte problém, že Vám kalíšek protéká, podtlak je špatně vytvořený (špatně zavedený kalíšek, popřípadě malá velikost obvodu) nebo je kalíšek už hodně plný.
Je to jako s tampony, poprvé to bude možná zvláštní pocit, ale velmi brzy si na to tělo zvykne a za chvíli o něm nebudete vědět. :-)
V případě, že byste cítila divný tlak stále, nebyl kalíšek zaveden dostatečně hluboko. Zkuste jej poposunout jen o malý kousíček hlouběji.
Pokud víte, že Vás čeká náročný den, sportovní aktivita, či se jen chcete cítit opravdu jistá, že nic neunikne, můžete kombinovat se slipovými či látkovými vložkami. Většina žen, se ale vystačí se samotným kalíškem.
Jak jej vyjmout?
Po několika hodinách stačí kalíšek vyjmout. To jak jej dlouho necháte uvnitř je velmi individuální. Záleží na intenzitě menstruace a jak Vám to prostě vyhovuje. Ideální je cca po 3-4 hodinách, ale vydrží uvnitř mnohem déle.
Je důležité nejprve zrušit vytvoření podtlak a to tak, že jej uchopíte dvěma prsty a lehce je zmáčknete k sobě. Ucítíte, jak jde najednou snadno ven. Následně jej můžete vyprázdnit, opláchnout (otřít) a zavést zpět. Po skončení menstruace stačí kalíšek vyvařit (osobně používám plecháček pouze pro tento účel) nebo vysterilizovat v mikrovlnné troubě ve speciálním plastovém kelímku. Prodávají se také spreje nebo tablety určené přímo k čištění kalíšků.
V čem se liší od ostatních pomůcek?
Jako hlavní rozdíl vnímám životnost kalíšku - při správné péči vám vydrží klidně i 10 let. Většina výrobců uvádí rozhraní 5 - 10 let, nicméně jsou i ženy, které používají tentýž kalíšek každý měsíc klidně 15 let. Toto znamená především obrovskou úsporu peněz a samozřejmě také životního prostředí. Jediný odpad, který totiž produkujete používáním kalíšku, je obal, ze kterého ho po pořízení vybalíte. Žádný další odpad poté již nevzniká. Kalíšek je tedy oproti všem ostatním pomůckám především ekonomický a ekologický.
Druhým rozdílem je samotná výdrž kalíšku - při slabé menstruaci ho můžete mít zavedený až 12 hodin. Velké kalíšky mohou mít objem kolem 50 ml (největší má dokonce 76 ml), oproti tomu maximální objem největšího dostupného tamponu je kolem 20 ml.
Nejbližší náhradou kalíšku je tampon, který si získal oblibu také díky tomu, že se s ním může do vody. Použití tamponu při plavání ovšem není tak bezproblémové - materiál, z něhož je vyroben (nejčastěji bavlna a hedvábí, popř. viskóza), je totiž savý. Při plavání se tudíž voda s chlorem, solí, bakteriemi atd. smísí uvnitř tamponu s vaší krví a může docházet k podráždění sliznice, zánětům, mykózám a dalším nešvarům. Nic z výše uvedeného vám nehrozí při plavání se správně zavedeným kalíškem, protože ten do sebe nic z okolního prostředí nenasaje.
Některé ženy používající kalíšek také uvádějí, že se jim zmírnily menstruační bolesti, že se doba trvání menstruace zkrátila o 1 - 2 dny nebo že jim pomohl od kvasinkových infekcí či mykóz.
A samozřejmě pohodlí! Přestože se kalíšek může zdát velký, tvrdý, nepoddajný, opak je pravdou, vyberete-li si ten svůj správný a dokonale padnoucí.
Pro koho je vhodný?
Všeobecně se dá říct, že kalíšek je vhodný pro každou menstruující ženu.
Spornou skupinou potenciálních uživatelek jsou dívky, které ještě neměly pohlavní styk. Menstruační kalíšek by neměl za žádných okolností protrhnout panenskou blánu a jeho použití by mělo být bezpečné i pro mladá děvčata. Větším problémem může být spíše psychická nejistota a nezvyk “v sobě něco mít”. Těmto dívkám bych doporučila nejprve tampony a postupně se propracovat i ke kalíšku.
Kalíšek nemusí být vhodný pouze pro ženy, které mají zdravotní potíže nedovolující jim kalíšek používat (např. vaginismus, velmi zakloněná děloha nebo příliš nízký čípek). Máte-li nějaké zdravotní komplikace, poraďte se ohledně používání kalíšku s gynekologem.
A kalíšek pro vás samozřejmě není vhodný, pokud ho prostě nechcete používat! Žijme v respektujícím prostředí a pokud vám kalíšek není pohodlný, do ničeho se nenuťte.
Hledejte! Čtěte, zjišťujte na internetu, ptejte se známých žen ze svého okolí nebo ve facebookových skupinách. Každé z nás sedí něco jiného a kalíšků na trhu nalezneme obrovské množství různých tvarů, velikostí, materiálů a barev.
V zásadě se kalíšky rozdělují na dvě velikosti, menší pro ženy, které nerodily, a větší pro ženy po porodu. Existují ovšem i další velikosti (XS, XL) a porod není jediným ukazatelem, jímž byste se měla při výběru řídit. Zohledněte především také sílu vaší menstruace, polohu čípku, stav svalů pánevního dna a svou tělesnou konstituci.
Dalším rozdílem mezi kalíšky je zakončení, neboli to, za co kalíšek taháte ven. Existují kalíšky se stopkou, očkem, žebříčkem, kuličkou nebo bez úchytu. Každé z nás opět sedí něco jiného a nezbývá, než vyzkoušet.
Dávejte si pozor, kde kalíšek kupujete. Doporučujeme pouze oficiální a ověřené značky a obchody. U nejlevnějších bezejmenných kalíšků zakoupených na anonymních stránkách bude totiž dost pravděpodobně chybět jistota zdravotní nezávadnosti.
Pokud se vám menstruační kalíšek zamlouvá, ale ještě jste se nerozhoupala k jeho vyzkoušení, máme pro vás tip z našeho e-shopu. Nabízíme kalíšky od české značky YUUKI. Jsou k dispozici ve dvou velikostech, dvou pevnostech, čirém nebo barevném provedení a prodávají se i v setu se sterilizačním kelímkem.
Jistě si vybere každá z vás a za zkoušku to rozhodně stojí!
Autor článku: Lea Švecová
"Jsem naprosto normální až obyčejná mladá žena. Část života jsem prožila na vesnici, a tak mám velmi blízko k přírodě. Miluju procházky, západy slunce a zvířata. Ani nevím, jak jsem se dostala k tématům ekologie, ale jednoduše to zapadlo do mého života a je jeho nedílnou součástí od mých 18 let. Láska ke knihám, češtině a psaní ve mně byla ještě dávno předtím. Psaní článků o přírodní kosmetice je tedy pro mě úžasnou fúzí mých oblíbených věcí a úžasná seberealizace."