ATOPICKÝ EKZÉM - PŘÍČINY A CO NA NĚJ POMÁHÁ

Atopicky-ekzemAtopický ekzém

Atopický ekzém (odborně atopická dermatitida) je velmi nepříjemné zánětlivé kožní onemocnění, vpodstatě vyrážka. Velmi často se vyskytuje již od raného dětství (v kojeneckém věku až u 20 % dětí), ale ani pozdější první výskyt do 25 let věku není výjimkou. Pokud se s atopickým ekzémem potýká dítě, existuje naštěstí vysoká šance, že sám od sebe úplně vymizí, obvykle s příchodem puberty.

Neutuchající svědění, zarudnutí, otok, velmi suchá kůže, na které se tvoří šupinky až praskliny, při poškrábání může vytékat čirá tekutina. Vyskytnout se může kdekoliv na těle, ovšem nejčastěji začíná na obličeji (okolí očí a úst, krk a dekolt) a postupně se rozšíří na ruce a nohy (hřbety dlaní, zápěstí, loketní a podkolenní jamky, kotníky). Jeho výskyt ovšem není nijak limitován, ložiska se mohou vytvořit klidně na břiše, zádech nebo kdekoliv jinde na těle. 

Jedná se o celosvětově nejběžnější zánětlivé kožní onemocnění. Přesto stále neexistuje jediný osvědčený recept nebo lék na to, jak se ho zbavit nebo ho zaručeně zmírnit. Na každého atopika bude pozitivně působit něco jiného - pojďme se společně podívat na to, jak se dá s atopickým ekzémem bojovat i přírodními cestami. 

 

atopicky-ekzem-priciny-a-jak-se-ho-zbavit-1Proč a jak vzniká? 

Pro pochopení principů a strategie boje proti tomuto prevítovi musíme nejprve pochopit, proč se vůbec objevuje. Důvodem je narušení vnější vrstvy pokožky, epidermální bariéry. Ta u zdravé kůže zabraňuje pronikání bakterií a alergenů do kůže. V tuto chvíli člověka může napadnout, že k vyléčení atopie tedy bude stačit obnovit tuto kožní bariéru nějakou mastí a je vyhráno. Bohužel to je jen jeden krok. Pochopitelně je důležité suchou kůži pravidelně a dostatečně promazávat, ale k jejímu narušení dochází také autoimunitně - tedy zevnitř těla. A přesný důvod se dá jen velmi těžko najít.

Pokud nejste dítě štěstěny, připravte se na dlouhé hledání a ještě delší boj. Je totiž reálný i následující scénář: budete si myslet, že už máte vyhráno, našli jste svůj spouštěč nebo alergen, záhy i způsob, jak proti němu efektivně bojovat a radujete se, že to funguje a ekzém ustoupil. Po několika týdnech až měsících nebo klidně roce se ale objeví znovu a v plné síle. Záludnost atopického ekzému totiž tkví i v tom, že se u něj střídají období vzplanutí a klidu. Samovolně a nečekaně. Diagnóza atopického ekzému je bohužel velmi často celoživotní a v různých fázích života na něj u vás nemusí fungovat stejné věci. 

atopicky-ekzem-priciny-a-jak-se-ho-zbavit-2Ke správné diagnóze je důležité vědět, jak vůbec takový atopický ekzém vypadá - zde asi nejlépe poslouží srovnání s fotkami na internetu a samozřejmě návštěva lékaře. I u doktora ovšem buďte opatrní - z osobní zkušenosti vím, že někteří mají tendenci určovat diagnózy zpoza stolu bez řádného vyšetření. Šla jsem s atopickým ekzémem na alergologii. Měla jsem učebnicová ložiska na obličeji, diagnóza ekzému byla jistá. Měla jsem ovšem další vyrážku i v podpaží a alergolog automaticky usoudil, že musí jít také o ekzém. Předepsaná mast bohužel zabírala pouze na obličeji a já až díky samodiagnostice s pomocí internetu nasadila léčbu na něco úplně jiného v podpaží - kvasinky. Moje rada tedy zní, abyste se nenechali odbýt a trvali na řádném vyšetření všech ložisek. 

 

 

atopicky-ekzem-priciny-a-jak-se-ho-zbavitJak proti němu bojovat

Krokem číslo jedna je zjistit, co vám ekzém zhoršuje a vyhýbat se tomu. Velmi často to je například kravské mléko nebo jiné potravinové alergie (ořechy, ovoce, sója, čokoláda…). Atopický ekzém se velmi často objevuje u lidí, kteří mají jinou chronickou alergii, například na pyl, roztoče, prach nebo zvířecí chlupy. U nich se velmi často rozvine astma nebo právě ekzém. Tím se dostáváme k první pomoci, pokud mezi alergiky patříte - antihistaminika.

Pokud se u vás objeví počátek vyrážky, zkuste si vzít léky, co máte doma běžně na alergii, měly by vám ulevit od úporného svědění, popřípadě vhodnou přírodní kosmetiku určenou této problematice. Mezi další faktory, které atopický ekzém zhoršují, patří pocení, stres, opalování, hormonální výkyvy nebo nevhodná a dráždivá kosmetika, prací prostředky atd. Kromě léků a mastí od lékaře (často obsahující kortikoidy) existuje i několik přírodních cest a babských rad, které stojí za vyzkoušení. 

 

Přírodní síla

  1. Strava. Zaměřte se na svůj mikrobiom. Imunita začíná ve střevech, zdravé a potřebné bakterie vám mohou pomoci nastartovat přirozené imunitní procesy a boj s jakýmkoliv onemocněním bude pro tělo jednodušší vyhrát. Jezte zdravě a pestře, zkuste zařadit probiotika nebo potraviny přirozeně probiotické (kefír, kysané zelí, kimchi…). Můžete také zkusit alespoň na týden vyřadit kravské mléko a výrobky z něj, protože obsažený kasein velmi často ekzém zhoršuje, či přímo způsobuje. 
  2. Oves. Asi to zní až moc konkrétně a jednoduše, ale oves má na pokožku opravdu blahodárný vliv. Působí protizánětlivě, zklidňuje a regeneruje, ulevuje od svědění a zarudnutí. Prodávají se přímo ovesné směsi k tomuto účelu, nebo můžete zkusit udělat ovesnou koupel sami - stačí naplnit ponožku vločkami a louhovat ve vaně spolu s vámi. Popřípadě je naprosto výborná řada pro atopiky od nobilis Tilia, která je právě založena na síle ovesného oleje. 
  3. Kaolin neboli bílý jíl. Můžete si o něm více přečíst v předchozím článku. Dá se použít při péči o celé tělo, včetně obličeje. Zábaly, koupele, masky… Lze použít i jiné jíly, bílý se mi ovšem zdá být tou nejlepší variantou díky své extrémní jemnosti a šetrnosti. 
  4. Ricinový olej. Také jsme o něm již psali. Další přírodní poklad a pečující zázrak. 
  5. Odvary, tinktury, masti z bylinek. Výborným pomocníkem může být například heřmánek, kopřiva, řepík, měsíček nebo konopí. Osvědčilo se mi navštívit různé facebookové skupiny zaměřené na daný problém. Dá se tam najít spousta lidí s podobnými problémy, kteří sdílí svoje zkušenosti. Případně můžete napsat svůj vlastní příspěvek a vězte, že lidé vám poradí. Dost často se mezi nimi najde i nějaká novodobá babka kořenářka, která vyrábí úžasné domácí masti plné přírodní léčivé síly. 

 

V neposlední řadě: neklesejte na mysli! Sama moc dobře vím, jak moc dokáže atopický ekzém znepříjemňovat život. Psychosomatika je ovšem také mocná čarodějka a pokud budete žít v neustálém stresu, ani nejdražší produkty vás nezachrání.
Držím palce, přeju mnoho trpělivosti a úspěšný boj! 

 

LEA švecová

 Autor článku: Lea Švecová

"Jsem naprosto normální až obyčejná mladá žena. Část života jsem prožila na vesnici, a tak mám velmi blízko k přírodě. Miluju procházky, západy slunce a zvířata. Ani nevím, jak jsem se dostala k tématům ekologie, ale jednoduše to zapadlo do mého života a je jeho nedílnou součástí od mých 18 let. Láska ke knihám, češtině a psaní ve mně byla ještě dávno předtím. Psaní článků o přírodní kosmetice je tedy pro mě úžasnou fúzí mých oblíbených věcí a úžasná seberealizace."