CO JE MENSTRUAČNÍ KALÍŠEK A JAK HO POUŽÍVAT

menstruacni-kalisek-gaia-cup_1

Tampón nebo menstruační kalíšek? Tuto otázku si položila nejedna z nás. Sepsali jsme proto pár základních informací, týkajících se menstruačního kalíšku a jeho užívání, pro ty, které nad ním přemýšlí a nebo si ho zrovna pořídili, a ještě neví, jak na něj. :-)

CO JE MENSTRUAČNÍ KALÍŠEK?

Menstruační kalíšek je dámská menstruační pomůcka, alternativa tampónů a vložek. Menstruační kalíšek je opravdu ekologický, na rozdíl od klasických jednorázových dámských potřeb, nevytváří žádný odpad. Je vyroben z lékařského silikonu, z latexu nebo termoplastu. Můžete ho používat během jakéhokoliv sportu i během noci, vůbec necítíte, že ho máte v sobě.

Menstruační kalíšek není jen ekologický, ale i ekonomický. Má opravdu dlouhou životnost, minimálně 3-5 let, ale i mnohem déle :-) Cenově vychází na 300 – 500 kč.  Jen si spočítejte, kolik peněz by stály jiné hygienické potřeby za tolik let. Takže nešetříte jen přírodu, ale i svoji peněženku. :-)

Menstruační kalíšek a jeho výhody

JAKÉ JSOU JEHO DALŠÍ VÝHODY?

Menstruační kalíšky jsou pro lidské tělo ze zdravotního hlediska mnohem lepší a méně závadné než tampony nebo vložky. Jsou vyrobeny ze speciálních materiálů, na kterých se nemohou množit bakterie, na rozdíl od takové bavlny.

Menstruační kalíšek neobsahuje žádné superabsorpční složky, deodoranty, chlór či bělidla. Je protialergenní a nezpůsobuje syndrom toxického šoku. Na rozdíl od tamponů, neabsorbuje vaginální vlhkost a neuvolňuje žádná vlákna či částice. Jelikož je vyroben z lékařského silikonu, je jeho používání zcela bez zápachu.

JAK POUŽÍVAT MENSTRUAČNÍ KALÍŠEK?

ZAVEDENÍ

Menstruační kalíšek nedoporučujeme zavádět mimo vaše dny. Sliznice by se mohla podráždit, uvidíte sama, že během menstruace to půjde doslova samo.

Zavést ho můžete v podřepu nebo vsedě na záchodě.

 

JAK NA TO

Zmáčkněte kalíšek mezi ukazováček a palec, přeložíme ho napůl a pak ještě jednou. Vznikne tvar písmene “C“, existují i další způsoby, viz video. Stejně jako tampon, zaveďte kalíšek do pochvy dostatečně hluboko a poté ho pusťte. Jeho tvar se otevře a přilne ke stěnám pochvy. Pokud si nejste jistá správným zavedením, uchopte jeho špičku a zkuste jej lehce povytáhnout. Pokud to nepůjde, vznikl při zavedení potřebný podtlak a vy si můžete být jistá, že byl kalíšek správně zaveden.

VYJMUTÍ

Kalíšek má špičku, která slouží pro jednodušší manipulaci, hlavně u začátečníků. Časem zjistíte, že špičku nepotřebujete a můžete ji klidně ustřihnout. Menstruační kalíšek při vyjmutí uchopíte za spodní část (nad špičkou) a lehce ho zmáčknete, tím se zruší podtlak při jeho zavedení. Poté ho už velmi snadno vyndáme.

JAK ČASTO MENSTRUAČNÍ KALÍŠEK MĚNIT?

Kalíšek pojme cca 30 ml tekutiny, to je samozřejmě větší množství, než pojme třeba vložka nebo tampón. Proto není nutné měnit menstruační kalíšek tak často. V závislosti na intenzitě krvácení, která je velmi individuální, měníme kalíšek jednou za 4 – 12 hodin. Sama si časem najdete svůj správný interval. Po vyjmutí stačí pouze omýt vodou a znovu použít. Výhodou je, že nevzniká žádný odpad.

Menstruační kalíček, jeho výhody a jak ho používat? Ekologická menstruace

JAK JEJ UDRŽOVAT

Během zavedení a vyjmutí je nutné vždy pořádně umýt ruce. V případě, že by kalíšek přišel do styku s něčím jiným, doporučujeme ho vždy předem vyvařit.

Vyvařujeme pět minut ve vroucí vodě a to i vždy před začátkem menstruačního období. V mezidobí jej uchovávejte například v látkovém pytlíčku na bezpečném místě.  Po ukončení menstruačního období kalíšek vždy řádně vyčistěte.  

 

JAKOU VELIKOST ZVOLIT?

Základní pravidlo zní: Menší a poddajnější kalíšky jsou většinou určeny ženám, které ještě nerodily. Naopak větší a pevnější, jsou vhodné pro ženy, které už mají porod za sebou. Pro ještě lepší orientaci, uvádíme u každé značky, jak popis, tak i doporučení, které vám usnadní zvolit správnou velikost.

ZÁVĚR