Co je menstruační kalíšek a jak ho používat

menstruacni-kalisek-gaia-cup_1

 

Možná nyní řešíte otázku, které hygienické potřeby jsou pro Vás ideální volbou. Tampón nebo menstruační kalíšek? Tuto otázku už si položila nejedna z nás. Sepsali jsme pro Vás pár základních odpovědí na nejčastější otázky a budeme moc rádi, když Vám s tímto rozhodnutím aspoň trochu napomůžeme….

 

Co je to menstruační kalíšek?

Menstruační kalíšek je dámská menstruační pomůcka, alternativa tampónů a vložek. Na rozdíl od nich nevytváříte žádný odpad. Menstruační kalíšek je opravdu ekologický. Je vyroben z lékařského silikonu, z latexu nebo termoplastu. Můžete ho používat během jakéhokoliv sportu i během noci, vůbec necítíte, že ho máte v sobě. Menstruační kalíšek není jen ekologický, ale i ekonomický. Má dlouhou životnost, 5-15 let.  Jen si spočítejte kolik peněz, by Vás stály jiné hygienické potřeby.

 

Jaké jsou další výhody kalíšku?

Menstruační kalíšky jsou ze zdravotního hlediska mnohem lepší než tampony nebo vložky. Jsou vyrobeny ze speciálních materiálů, na kterých se nemohou množit bakterie na rozdíl od bavlny.

Menstruační kalíšek neobsahuje žádné superabsorpční složky, deodoranty, chlór či bělidla. Jsou protialergenní a nezpůsobují syndrom toxického šoku. Navíc na rozdíl od tamponu neabsorbuje vaginální vlhkost a neuvolňuje žádná vlákna či částice. Jelikož je menstruační kalíšek z lékařského silikonu, je jeho používání zcela bez zápachu.

 

Jak kalíšek používat?

Zavedení

Nedoporučujeme kalíšek zavádět mimo naše dny. Sliznice by se mohla podráždit, uvidíte sama, že během menstruace to půjde samo. Menstruační kalíšek zavádíme v podřepu. Zmáčkněte kalíšek mezi ukazováček a palec a přeložíme ho napůl a pak ještě jednou. Vznikne tvar písmene “C“, existují i další způsoby, viz video. Stejně jako tampon zaveďte kalíšek do pochvy dostatečně hluboko a poté ho pusťte. Jeho tvar se otevře a přilne ke stěnám pochvy. Pokud si nejste jistá správným zavedením kalíšku. Uchopte jeho špičku a zkuste menstruační kalíšek lehce povytáhnout. Pokud to nepůjde, vznikl při zavedení podtlak a kalíšek je správně zaveden.

V případě silné menstruace nebo bezpečnějšího pocitu používejte i látkové slipové vložky.

Vyjmutí

Kalíšek má špičku, která slouží pro jednodušší manipulaci, hlavně u začátečníků. Časem zjistíte, že špičku nepotřebujete a můžete jí ustřihnout. Menstruační kalíšek při vyjmutí uchopíte za spodní část nad špičkou a lehce ho zmáčknete, tím se zruší podtlak při jeho zavedení. Menstruační kalíšek poté snadno vyndáme.

 

Jak často menstruační kalíšek měnit?

Kalíšek pojme cca 30ml tekutiny, to je samozřejmě větší množství než pojme vložka nebo tampón. Proto není nutné měnit menstruační kalíšek tak často. V závislosti na intenzitě krvácení, která je velmi individuální, měníme kalíšek jednou za 4-12 hodin. Sama si časem najdete svůj správný interval. Po vyjmutí stačí kalíšek pouze omýt vodou a znovu použít, nevzniká žádný odpad.

 

Jak udržovat menstruační kalíšek?

Během zavedení a vyjmutí kalíšku je nutné pořádně umýt ruce. V případě, že by kalíšek přišel do styku s něčím jiným, doporučujeme ho vždy vyvařit. Menstruační kalíšek vyvařujeme 5 minut ve vroucí vodě a to i před začátkem menstruačního období. V mezidobí uchovávejte kalíšek v přiloženém pytlíčku na bezpečném místě.  Po ukončení menstruačního období kalíšek řádně vyčistěte.  

 

Jakou velikost kalíšku mám zvolit?

U každé značky kalíšku uvádíme velikost a popis, jakou velikost by jste si měla zvolit.

 

 Závěr

Menstruační kalíšek je vhodný pro každou ženu. Doporučujeme ho hlavně těm, které trpí opakovanou vaginální mykózou, ekzémy či alergiemi. Pocit, že nešetříte nejen svojí peněženku, ale i životní prostředí je k nezaplacení.

menstruacni-kalisek-gaia-cup-menstruace

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.