KRÁSNÉ VLASY I BEZ ŠAMPONU neboli CO JE METODA NO POO

No Poo metoda

 

 

Název metody No Poo vznikl zkrácením „No ShamPoo„.

Základním pravidlem této metody je mytí vlasů bez použití šampónu. Neznamená to, že si již nesmíte vůbec mýt vlasy. Metoda No Poo je založená na mytí vlasů pomocí přírodních složek a kuchyňských přísad, jako je například jablečný ocet, jedlá soda, jíl a apod. Tato myšlenka je často spojena i s filozofií Zero waste.

Proč No Poo?

Přirozené zrzavé vlasy a metoda No poo

Existuje nespočet důvodů, proč je dobré se vyhnout šampónům a dalším produktům vlasové kosmetiky. Hlavním důvodem je naše zdraví. Klasické konvenční produkty obsahují sulfáty, umělá barviva, parfemace, parabeny, těžké kovy, silikony, PEG deriváty a další. Mytí vlasů s těmito produkty vůbec neprospívá vlasům, ale i životnímu prostředí. Při výrobě vlasových produktů včetně jeho obalu je využito mnoho vzácných a především neobnovitelných zdrojů. Ve většině případů prázdný obal končí na skládce a bez jakéhokoliv dalšího využití. Konvenční šampony obsahují spousty chemie, která je v přírodě velmi špatně odbouratelná.

 

Začínáme

Přechod od klasického konvenčního šampónu na metodu No Poo je docela náročný a ne každý to na poprvé vydrží. Mnohem snazší je přechod aspoň z přírodních typů šampónů. Vlasy i vlasová pokožka budou ze začátku vyloženě vyžadovat k návratu zpět. Ti, co přecházeli na přírodní deodoranty ví už své. :-) Než si vlasy zvyknou a vyplaví velkou část nečistot, bude to trvat minimálně dva týdny. Pak Vás ale čeká příjemná odměna v podobě krásný a jemných vlasů. 

Ingredience

JEDLÁ SODA

Jedlá soda hlavně vhodná pro normální až mastný typ vlasů, na suché se nedoporučuje.

Mytí vlasů jedlou sodou je velmi efektivní a jednoduché. Jednu lžíci sody rozmícháme ve sklenici vody roztoku nebo vodném roztoku s jablečným octem. Jedlá soda v kombinaci s kožním mazem vytváří jednoduché, ale velmi účinné mýdlo. Vzniklá směs účinně odstraní z vlasů veškeré nečistoty i zbytky stylingových produktů. 

Použití jílu při mytí vlasů, metoda No poo

MAROCKÝ JÍL

Marocký jíl je skvělý pro péči o suché a normální vlasy. Dodává jim potřebný objem a hustotu. Směs se vytváří naprosto stejně jako u sody. Po použití doporučujeme vždy opláchnout vlasy jablečným octem. Ten je výbornou náhradou za kondicionér, usnadňuje rozčesávání. Vyrovnává přirozené pH a uvolňuje vlasové folikuly.

Jak na oplach z Jablečného octa:

Lžíci jablečného octu smíchat v šálku vody. Směs aplikovat ke kořínkům vlasů a jemně rozetřít i do délek.

ŽITNÁ MOUKA

Žitná mouka je vhodná hlavně k mytí mastných vlasů. Váže na sebe mastnotu, snadno ji stahuje z vlasů a zanechává je krásně  jemné. Stačí jen jedna lžíce mouky a šálek vody a kapka Tea tree oleje, který pečuje o pokožku hlavy, snižuje její začervenání a vznik lupů. Doporučujeme i oplach jablečným octem nebo citronem.

Metoda No poo neboli mytí vlasů bez použití šamponu.

Podle problematiky 

 

Suché, krepaté vlasy

Pokud Vás trápí hodně suché nepoddajné vlasy, použijte do mycí směsi kapku Arganového nebo Jojobového oleje. Vlasy dostanou řádnou dávku hydratace a výživy. Skvělá je i lžička medu.

 

Světlé vlasy

Pro zvýraznění světlé barvy používejte oplach citrónovou vodou.

 

Lupy

Při problémech s lupy je výborným pomocníkem Tea Tree olej. V misce s vodou rozmíchejte 10 – 20 kapek Tea Tree oleje, následně aplikujte na vlasy. Směs nechejte 10 minut působit a poté řádně opláchněte.