CO JE NEJLEPŠÍ NA OPRUZENINY?
Většina lidí si opruzeniny spojuje výhradně s miminky. U nich je sice pravděpodobnost vzniku opruzenin vyšší, jejich dětská pokožka je totiž citlivější a vlhké a teplé prostředí v plenkách tomu také přispívá. Nicméně malé děti rozhodně nejsou jediné, kdo se musí s opruzeninami potýkat. V létě mnoho žen bojuje s odřenými vnitřními stehny, když se jim o sebe při chůzi třou pod sukní. Tyhle odřeniny ale nejsou nic jiného, než obyčejná opruzenina, dost podobná té na dětském zadečku. Odborně se opruzeniny nazývají intertrigo, lidově pak můžeme hovořit o “vlkovi”.
Opruzeniny se mohou objevit kdykoli a kdekoli na pokožce - nejen u obézních osob či těch, kteří jsou dlouhodobě upoutaní na lůžko, ale i u aktivních sportovců, řidičů z povolání, motorkářů, cyklistů a všech, kterým se pokožka tře o sebe či o látku.
Opruzeniny jsou velmi nepříjemné. Pálí, štípou, bolí, svědí, omezují v pohybu a kůže je na pohled podrážděná a zarudlá, mohou se tvořit pupínky, při dlouhodobějším tření nebo nevhodné péči může oblast začít mokvat. Staráme-li se ovšem o poškozenou kůži vhodným způsobem, jedná se obvykle pouze o krátkodobý problém.
Opruzeniny u miminek
Každé miminko se může oprudit. Je to normální a rozhodně to neznačí nedostatečnou péči nebo hygienu. Obzvlášť pokud je miminko baculatější, kůže se více dře, je tedy náchylnější k tvorbě opruzenin. Dalším rizikovým faktorem je samozřejmě léto, vlhko, materiál použité pleny nebo pracích prostředků. Trochu neobvyklá opruzenina se může objevit pod bradou - děťátku rostou zoubky, více slintá, kvůli bolesti vrtí hlavičkou a opruzenina je na světě.
Nejdůležitější je samozřejmě prevence. Mnoho maminek si velmi chválí látkové pleny. Jsou prodyšnější než ty jednorázové. Velký rozdíl dělá také použitý materiál - nejčastěji bavlna, případně konopná nebo bambusová vlákna. Vše je tedy přírodní, narozdíl od těch konvenčních, bělených chlorem a navoněných “chemií”. Různé parfemace a konzervanty obsahují i vlhčené ubrousky - těm se také doporučujeme vyhýbat a místo nich používat klasickou žínku. Po umytí ale nikdy nezapomeňte dítko opravdu důkladně osušit.
Když už nějaká opruzeniny vznikne, je důležitá následná péče. Asi nejčastějším doporučením od všech pediatrů je sudocrem. Jeho složení ale není přírodní, strukturou je dost hutný a vytváří na povrchu kůže neprodyšnou vrstvu, což je při opruzení nežádoucí. Mnohem lepší variantou je zinková mast. Obsažený oxid zinečnatý má skvělé antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Tyto masti většinou obsahují i další látky napomáhající hojení, například bylinky jako je heřmánek nebo měsíček. Další častou ingrediencí je lanolin, což je látka přirozeně se vyskytující v ovčí vlně a ovečky jsou díky ní “deštivzdorné” - lanolin odpuzuje vodu a vlhkost, což při opruzení také oceníme. Osvědčenou babskou radou je potírání opruzené kůže velmi silným černým čaje.
A úplně nejlepší rada na závěr - nechte dětskou prdelku prostě větrat, kdykoliv je to jen trochu možné.
Vlk na dospěláckém zadku
Již jsem zmiňovala opruzeniny na vnitřních stehnech u žen. Nemusí se dělat pouze ženám se silnějšími stehny - k mechanickému podráždění často dochází například u běžkyň, když trénují v létě delší vzdálenosti, ať jsou sebeštíhlější. Nemějte tedy z toho hned trápení. Existuje ovšem i jiné místo, kde větší velikost bohužel většinou přímo souvisí s tvorbou opruzenin - jedná se o linii pod prsy, kde dochází k většímu pocení a tření. Ženy s malými prsy mají v tomto případě výhodu, protože pokud se nic netře, opruzení nevznikne.
Tip: zkuste vyměnit typ podprsenky - jedné pomáhají sportovní, další bezkosticové, jiné naopak klasické kosticové, či dokonce push-upky, které prsa nadzvednou a díky tomu se netřou.
Aby to nevypadalo, že se tento problém týká pouze dětí a žen, musím zmínit i muže. Oni o tom sice sami od sebe většinou nemluví, ale i jich se může opruzení týkat, zvlášť pokud mají sedavou práci někde v kanceláři, nebo třeba za volantem. Řidiči z povolání se v autě prostě zpotí, pak musí například vyndavat náklad a kvůli trendu “kalhot až u kolen” se jim při tom odírá kůže na zadku. Je to normální a častější, než přiznají.
Prevence a péče je stejná jako u miminek - nosit pohodlné a prodyšné spodní prádlo i spodní díly oděvu, když to jde, tak větrat, šetrně omývat, dokonale sušit a když už opruzenina vznikne, starat se o postiženou kůži.
Opruzeniny jsou většinou naštěstí jen krátkodobý problém, s nímž není problém se vypořádat. Vhodnou prevencí se jim dá předejít a péčí se jich dá rychle zbavit. Pokud by se ovšem opruzenina nehojila nebo se dokonce zvětšovala i přes dostatečnou péči, nepodceňujte ji. Může dojít k poškození kožní bariéry a přemnožení kvasinek či jiných bakterií, což by mohlo mít za následek i mnohem nepříjemnější a dlouhotrvající zánět kůže.
Přeji krásné a neopruzené léto!
Autor článku: Lea Švecová
"Jsem naprosto normální až obyčejná mladá žena. Část života jsem prožila na vesnici, a tak mám velmi blízko k přírodě. Miluju procházky, západy slunce a zvířata. Ani nevím, jak jsem se dostala k tématům ekologie, ale jednoduše to zapadlo do mého života a je jeho nedílnou součástí od mých 18 let. Láska ke knihám, češtině a psaní ve mně byla ještě dávno předtím. Psaní článků o přírodní kosmetice je tedy pro mě úžasnou fúzí mých oblíbených věcí a úžasná seberealizace."