BDIH / COSMOS NATURAL

Certifikát BDIH / COSMOS NATURAL

Certifikát BDIH je jeden z nejčastěji užívaných certifikátů pro kontrolu kvality přírodní kosmetiky. BDIH certifikát znamená kontrolovaná přírodní kosmetika (Kontrollierte Naturkosmetik). Cílem celosvětově známé společnosti BDIH je definovat pojem přírodní kosmetika pro uživatele srozumitelným způsobem. Sjednocením norem pro přírodní kosmetiku je navíc umožněna spravedlivá hospodářská soutěž mezi výrobci přírodní kosmetiky.

bdhi-cosmo-natural-natura-siberica

BDIH je zkratka názvu německé neziskové společnosti Bundesverband Deutscher Industrie- und Handelsunternehmen für Arzneimittel, Reformwaren, Nahrungserganzungsmittel und kosmetischle Mittel e.V. ( Asociace německých průmyslových a obchodních firem z oblasti léčiv, zdravotnických potřeb, potravinových doplňků a osobní hygieny). Společnost sídlící v německém Manheimu sdružuje více než 440 výrobců a prodejců přírodní kosmetiky, doplňků stravy a lékařských a medicínských zařízení

Hlavní zásady a směrnice pro výrobu přírodních produktů sestavily tyto společnosti již v roce 1996 a Ty definující přírodní kosmetiku, a to hlavně s důrazem na srozumitelnost pro spotřebitele. Podle těchto přísně daných pravidel, tzv. BDIH standardu, bylo již nezávislým mezinárodním institutem Ecocontrol, pověřeným kontrolou a porovnávání přírodních produktů, otestováno více než 2 tisíce produktů. Pokud jsou splněny podmínky, je produkt označen ochrannou známkou "Kontrolovaná přírodní kosmetika".

Jednou z hlavních a nejdůležitějších podmínek pro získání tohoto certifikátu je používání k výrobě kosmetiky výhradně přírodních surovin, v maximálním možném množství pocházejících z kontrolovaného ekologického zemědělství nebo ekologického sběru přímo v přírodě. Velký důraz je kladen také na ochranu zvířat. Výrobky nesmí být testovány na zvířatech. Společnost svými nároky teké podporuje ekologické zemědělství a klade důraz na ekologickou únosnost výroby a použitých obalových materiálů.

Kosmetika s označením BDIH nesmí obsahovat ropné produkty (vazelína, parafín), umělé parfémy a barviva, chemické konzervanty (pro konzervování je povoleno užívat ty emulgátory a tensidy, ty se vyrábí z rostlinných surovin, tedy tuků, vosků, lecitinu, atd.). Zakázáno je testování na zvířatech, a to se týká nejen konečných produktů, ale i výchozích surovin. Použití konkrétních látek je definováno v pravidelně aktualizovaném seznamu povolených surovin.