Z DENÍKU MÁMY: PŘÍRODA JE TA NEJŠETRNĚJŠÍ VARIANTA PRO DĚTSKOU POKOŽKU UŽ OD MIMINEK

Když jsem otěhotněla s prvním dítětem, najednou jsem pocítila silnou přirozenou potřebu začít žít více v souladu s přírodou. Už dříve jsem pokukovala po přírodní kosmetice, ale spíše jen jako doplněk k té konvenční. S rostoucím bříškem mě ale lákala čím dál více představa, že vše, co člověk potřebuje, nalezne v přírodě. Bažila jsem po informacích a začala číst knížky, studie i jiné internetové zdroje o složení nejen kosmetiky, ale i potravin.

kdyz-jsem-otehotnela-z-deniku-mamiCelkem rychle jsem se rozhodla jít přírodní cestou, už jsem nezodpovídala jen za své zdraví, ale také za zdraví toho drobečka uvnitř mě. Popravdě mě velmi nemile překvapilo jaké toxické složky lze najít právě v kosmetice, kterou si denně aplikujeme na kůži. A to nejen v té pro dospělé, ale také v dětské kosmetice, i když ta podléhá přísnějším normám. Nějakou dobu sice trvalo, než jsem svoje kosmetické přípravky vyměnila za ty bio a eko, ale moje první dcera a pak i druhý syn, chemický koktejl v kosmetice zažili jen na návštěvě.

 

CHEMICKÝ KOKTEJL...

Citlivá a tenká pokožka (5 x tenčí) dětí absorbuje všechny látky rychleji než ta dospělá, obzvlášť v místech, kde jsou poblíž sliznice (podpaží, oblast zadečku). Dnešní děti přijímají koktejl chemických sloučenin ze znečištěného ovzduší, přidaných látek v potravinách a v neposlední řadě také prostřednictví dětské kosmetiky, kterou používají.

Naštěstí jako máma mohu ovlivnit, čím se mé děti mažou, jakou kosmetiku používají a dát jim tak i návod do jejich vlastní budoucnosti, jak se nenechat ošálit reklamou a poutavými nápisy, ale sami si dle svého uvážení co nejlépe vybrat tu pro ně nejzdravější variantu. Za těch šest let, co jsem rodič, se nabídka přírodní ekologické a bio kosmetiky několikanásobně zvětšila, a tak je daleko jednodušší sáhnout po přípravcích, které neobsahují parabeny, hliník, ropné deriváty, sulfáty, triclosan, silikony a další podobné mňamky.

prirodni-pece-o-detskou-pokožku-zkzem-atopikObzvlášť důležité pro mě (a myslím, že pro každou maminku) se stala péče o novorozence po porodu, a hlavně každodenní péče o naše miminko. Rovnou jsem od jejich prvních dnů sáhla po přírodní kosmetice pro novorozence. Nenechala jsem se zmást líbivou reklamou na kosmetiku pro novorozence, ani vzorky zdarma, které jsem dostala nejen v ordinaci mého gynekologa, ale také v porodnici.

 

MÉNĚ JE VŽDY VÍCE!

 

Jak se říká, méně je více, a tak jsem poslechla rady starších a koupali jsme obden nebo i méně v čisté vodě. Mazali jen nejnutnější oblast kolem zadečku a nechávali pokožku volně dýchat a umožnit ji fungovat přirozeně. Teprve s přibývajícím věkem přibyl šetrný koupelový gel a šampón v jednom od Weledy. Na zadeček nedám dopustit na obyčejné bambucké máslo (například Purity Vision), sáhla jsem také po novorozenecké kosmetice od Weledy, která obsahuje měsíček lékařský, za mě můžu doporučit hlavně krém na opruzeniny.

Řešili jsme také dětskou seboreu na hlavičce, kterou jsem promazávala bambuckým máslem. U mladšího syna seboroická dermatitida nechtěla ustoupit a naše dětská lékařka nám doporučila babskou radu – hodně promazat právě bambuckým máslem, následně zabalit vršek hlavy do igelitového sáčku a pod čepičku a nechat 10 minut působit. Poté jemně seškrábat kartáčem a hřebenem pro miminka.

   

NE VŠE, JE ALE ZALITÉ SLUNCEM 

Ne vše, je ale zalité sluncem, zvlášť u dětí se hlavně na začátku potýkáte s řadou problémů, a my se u starší dcery v jejím půlroce museli dát do boje s atopickým exémem kojenců (naštěstí ve slabší formě, ale i tak nás potrápil). Lékaři radí kortikoidy, speciální chemické masti na atopický exém apod. My jsme se naštěstí nedali a vnímali svou intuici. Koupali jsme v řepíku lékařském, koupelích z vloček, mazali zinkovou mastí například od Nobilis Tilia, promazávali bambuckým máslem a hlavně trénovali trpělivost.

seborea-detsky-ekzem-prirodni-pece-o-miminkoDnes se jí exémy objeví už jen občas s nástupem alergie na roztoče a v daleko menší míře. Důležitější než mazání tunou speciálních krémů, pro ni je vždy strava, péče a klid. I jiné obtíže se dají vždy dobře řešit přírodou. Jen člověk musí obětovat čas a vyhledávat alternativy, a také být trpělivý, protože přírodní látky nezaberou tak rychle.

S přibývajícím věkem našich dětí přibyl šampón a sprchový gel, kde u nás opět vyhrála Weleda hned v závěsu s Urtekramem. Dodnes když potřebujeme promazat pokožku použijeme bambucké máslo nebo nějaký 100 % přírodní olejíček vhodný pro děti. Dcerka je typická holčička, a tak jsem přešla i na šetrnější laky na nehty, aby se mohla občas zkrášlit, nesmí chybět přírodní balzám na rty a vlastní voňavka vyrobená z mandlového oleje s 5 kapkami mandarinkového éterického oleje.

Také s nástupem nemoci saháme po přírodě. V naší lékarničce nechybí balzám Davídek od Nobilis Tilia, který mažeme při nachlazení na průdušky a krk při kašli, na nos a krční páteř při rýmě. Pomůže také pokud děti trápí bolest hlavy od ucpaného nosu. Na různé neduhy také pomohou éterické oleje v rozprašovači nebo difuzéru, tady je nutné ale dodržovat pravidlo méně je více a něco málo o aromaterapii vědět.

 

ZAJÍMÁM SE...

Opalovací krémy v létě také hledáme v přírodní kosmetice, v podstatě každý rok zkoušíme jinou značku, ale se všemi jsme zatím spokojení. Nevýhodou možná pro někoho může být, že jsou často hutnější a musíte chvíli počkat, než pořádně vsáknou. Do lesa do batůžku přibíráme také přírodní repelenty, buď koupené nebo doma vyrobený z hřebíčku a lihu. V parném létě pro celou rodinu doporučuji k osvěžení květovou vodu, která zároveň pokožku i krásně hydratuje.

Jediné, na co si musíte dávat pozor při výběru eko kosmetiky, jsou alergizující látky. Může se objevit alergická reakce na heřmánek, citrusy, ovocné složky v kosmetice. Pro malé děti je tedy potřeba vybírat takové přípravky, které jsou nejen šetrné ale i neutrální například s obsahem měsíčku, který zklidňuje i podrážděnou pokožku.

 

JAK NENALETĚT NA KOSMETIKU, KTERÁ SE JEN TVÁŘÍ JAKO PŘÍRODNÍ?

Největším problémem pro mě úplně na začátku se stala schopnost rozlišit, co je a není opravdu přírodní dětská kosmetika. Některé obaly se totiž velmi často tváří jako dar z luk, lesů a hájí, ale ve skutečnosti je to jen další jedovatá bomba. Nápisy „bez sulfátů“ „bez parabenů“ a podobně líbivá hesla, to také nezaručí. Nejjednodušší je dát na svůj selský rozum a vybírat takovou kosmetiku, která má co nejméně složek, které navíc jsme schopni identifikovat. Důležité také je naučit se orientovat v ekologických certifikátech, nejčastěji se setkáte s ECO CERT a ECO CERT BIO, CPK BIO nebo složitější cesta je studovat složení a orientovat se v ingrediencích (abecední přehled najdete zde).

Přednost ode mě také dostávají lokální značky jako je česká Nobilis Tilia, Purity Vision, slovenská Kvitok a další. Než vyzkouším něco nového, tak mě prvně zajímá původ výrobce, zda se jen tváří jako ekologická značka a je to jen jeho marketingový tah nebo jestli opravdu ta značka přírodou žije. Dobrá a ekologická kosmetická firma si na své prestiži zakládá, nechá vás nahlédnout pod pokličku výroby a pokud máte pochyby, rádi vám zodpoví vaše dotazy.

Nebojte se dávat na svou intuici a selský rozum, vybírejte nejméně položkové produkty, dejte na doporučení a nekoukejte na reklamy. A pokud jste dosud používali jen tradiční kosmetiku v drogerii, nevyčítejte si to, ale zkuste nenásilně a laskavě přejít na tu přírodní. Nikdy není pozdě něco změnit a každá drobná změna může mít obrovský efekt motýlích křídel.

 

katka 

Autor článku: Kateřina Dědičová

"Jsem všestranná a kreativní žena, máma dvou kulihrášků, milovnice přírody. Moji vášní je psaní, kromě toho ráda objevuju svět trvale udržitelného života a přírodní kosmetiku, baví mě třídit a organizovat domácnosti, a také připravovat aktivity nejen pro svoje děti, ale také pro všechny obyvatele v naší obci."

www.katerinadedicova.cz