JAK NA VRÁSKY PŘÍRODNÍ CESTOU?

jak-vyhladit-vraskyVrásky. Jeden z viditelných znaků stárnutí. Spousta lidí se snaží svých vrásek zbavit, co ale už nevědí je, jak mohou vráskám předejít (tedy aspoň částečně :-)), co je způsobuje a jestli produkty, které slibují anti-aging efekt, opravdu obsahují prospěšné látky nebo obsahují pouze silikony, které poskytují jen pocit vyplněné a hladké pokožky. Tentokrát si povíme, co vráska vlastně je, proč se tvoří, co k její tvorbě přispívá a jak můžeme stárnutí pokožky ovlivnit, zpomalit a jak o ni správně pečovat.

 

CO JE VRÁSKA?

Vrásky jsou záhyby v pokožce. Čím dál tím více se jich na pokožce objevuje se zvyšujícím se věkem. Vznikají stahováním kůže, jelikož se nám zpomaluje tvorba kolagenu a elastinu. Právě kolagen a elastin se podílí na vyplňování a elasticitě pleti. Pleť také s přibívajícím věkem ztrácí vodu, takže je velmi pravděpodobné, že po 30-tce máte sušší pleť než dříve.

Nezávisle na věku je dobré hydrataci doplňovat formou sér, krémů či květových vod. Tyto produkty sice dokážou dodat dostatečnou hydrataci pleti, ale žádný z nich nezabrání ztrátě hydratace jako takové. Ideální je jako poslední krok večerní rutiny aplikovat olej. Oleje obecně zadrží v pleti hydrataci a propustí vodu z pleti jen velmi málo. Takže při péči obzvlášť o suchou a zralou pokožku je olej dobrým přítelem.

 

jak-na-vrasky-prirodni-cestouTVORBA VRÁSEK

Jak už bylo zmíněno, vrásky se tvoří s ubývajícím kolagenem a elastinem z pleti. V oblasti obličeje také postupně ztrácíme tuk. Jenže to nejsou jediné důvody, proč nám pokožka viditelně stárne. Na stárnutí pokožky se podílejí hned čtyři hlavní faktory. Dvěma z nich nemůžeme úplně zamezit (jednomu z nich vůbec) a zbylým dvěma zamezit z velké části můžeme.

Zamezit nemůžeme přirozenému stárnutí neboli ztrátě kolagenu, elastinu a vody z pleti, a vráskám z našich mimických gest. Ovlivnit ovšem můžeme dalším dva – prostoupení UV záření do pleti a také působení kouře z cigaret a jiných tabákových výrobků.

 

PŘIROZENÉ STÁRNUTÍ

Jak jsem již zmínila, s ubývajícím věkem ubývá kolagen, elastin a hydratace. Tito tři hrdinové mají možnost se produkovat či udržet v pleti sami a snadno, jenže s přibývajícím věkem se jejich schopnost obnovy a síly zmenšuje. Kolagen na sebe umí vázat vodu, tím pádem je jednodušší mít v mládí zdravě hydratovanou pokožku, ale postupem času se mu tato schopnost snižuje. Díky tomu je pravděpodobné, že budete mít s přibývajícím věkem sušší pleť než dříve. Od Vašeho 25. roku života kolagen v pleti začíná ubývat, stejně jako tuk. Kolagenu ubývá v průměru 1-2 % ročně, takže je velmi důležité se o pleť dobře starat, aby se kolagen mohl znovu produkovat.

 

 

MIMICKÁ GESTA

Naše časté a opakující se výrazy v obličeji (úsměvy, úšklebky, mračení či jen pouhé zvedání obočí) způsobují rýhyMIMICKA-GESTA v naší pleti. Tyto rýhy si naše pleť pamatuje a pokaždé, když výraz zopakujeme, se nám na kůži objeví stejné rýhy. S přibývajícím věkem, jak nám ubývá elastin a kolagen, se naše pleť vrací do rovného povrchu složitěji, není již tak pružná.

 

EFEKT GUMIČKY...

Nejlépe to jde vysvětlit a porovnat na gumičkách. Nová gumička se po natažení opět vrátí do původního stavu, vypadá stále jako nová, ale namáhaná gumička již není tak elastická a po natáhnutí se nevrátí do původního stavu a pokud, tak za dlouhou dobu, není to okamžité. U pleti je tak tomu u ubývajícího elastinu a kolagenu.

 

Úbytek elastinu a kolagenu je hlavním faktorem vzniku mimických vrásek. Určitě se dají naše mimická gesta určitým způsobem omezit, můžeme se třeba zkusit méně mračit nebo méně zvedat obočí. Myslet však neustále na to, je složitější, než to říct. :-)

Ty největší "smíšci", které provází smích celý život a rozdávají energii svému okolí všude kudy chodí, pravděpodobně potrápí vrásky v oblasti úst dříve než ostatní. Hold mějte na paměti, že si Vaše výrazy bude pleť pamatovat. 

 

jak-vyhladit-vrasky-prirodni-cestouPŮSOBENÍ UV ZÁŘENÍ

Na naši pleť denně působí UV (ultra fialové) záření. Mnoho lidí dělá tu chybu, že SPF (ochranný faktor proti slunci) nosí jen v létě nebo jen když svítí sluníčko. Je skvělé, že se chrání před sluníčkem, ale UV záření působí každý den. I když je oblačno, i když je zima. SPF by se měl nosit každý den, a to nejen proto, aby pleť nestárla rychle. Také budete předcházet rakovině kůže a tmavým skvrnám.

Velká většina produktů kromě UVA a UVB filtrů obsahuje antioxidanty. Antioxidanty pomáhají pleť chránit proti vnějším vlivům, např. smogu, to je další skvělý důvod pro používání SPF každý den. A jestliže používáte ve své skin care rutině i kyseliny (AHA, BHA, PHA), retinoly a vit. C, tak je nezbytností přidat aplikaci SPF. Jak kyseliny, retinoly a vit. C působí na pleť, se si objasníme dále.

 

KYSELINY

Kyseliny jsou chemické exfolianty, což znamená, že zbavují pleť odumřelých kožních buněk, díky čemuž mají produkty možnost lépe fungovat, neboť jsou nanášeny na „čerstvou“ pokožku, a ne na vrstvu odumřelých buněk, které by bránily produktu dostat se do pleti. Tím, že nemá Vaše pleť ochranou bariéru z odumřelých buněk, je tak mnohem náchylnější na jakékoliv poškození. A jedním z poškození právě UV záření.

 

RETINOLY

Jsou forma vitaminu A. Dokáží urychlit obnovu pleti, redukovat vrásky, jemné linky a pigmentové skvrny. Také dělají pleť mnohem citlivější a náchylnější na vnější vlivy, jelikož obdobně jako kyseliny zbavují pleť odumřelých buněk. Také stimulují tvorbu kolagenu. Stejně jako u kyselin doporučujeme při požívání produktů s retinoly aplikovat denně SPF.

 jak-na-vrasky-jak-vyhladit-vrasky

VITAMIN C

Projasňuje pleť a při správném používání nám pomáhá zbavit se tmavých skvrn. Vitamin C je také jedna z ingrediencí nejnáchylnější na oxidaci. Je velmi náchylný na teplo a světlo. Proto se produkty s vitaminem C nesmí uskladňovat na místech, kde je vlhko a svítí slunce. Produkty s vitaminem C používejte pouze do doby, kdy mají světlou barvu. Pokud máte produkt s vitaminem C v tmavě oranžové až hnědé barvě, tak jej nepoužívejte.  Mohl by udělat více škody než užitku.

 

 

KOUŘ Z CIGARET

Že nekouříte? I nekuřáci však mohou mít problémy z kouře od cigaret, stačí se jen pohybovat mezi kuřáky. U kouře z cigaret nemáme jen jednu věc, kterou by způsoboval. Toxiny z kouře nám ničí kolagen a elastin v pleti. Mohli byste si to představit jako že se na kolagenová a elastinová vlákna nabalí toxiny a vlákno začnou požírat. To je potom tak slabé, že nedokáže produkovat nový kolagen a elastin. Kouř vám také může zacpat a zúžit cévky, které následně velmi jednoduše mohou prasknout. Ale nejen prasknutí je nenávratný problém. Díky správně fungujícím cévkám se pleť může prokrvovat a okysličovat, takže nebudete tak nateklí a nebudete mít „průhlednou“ kůži. Další negativní vlivy spojené s kouřením, které všichni známe, nejsou přímo spojené se stárnutím pleti.

 

 

SKIN CARE, ANEB JAK O SVOU PLEŤ SPRÁVNĚ PEČOVAT?

Péče o pleť je důležitá v jakémkoli věku, ale stárnoucí pokožka si zaslouží péči trošku speciálnější, obohacenou o produkty se složkami, které pleť skvěle hydratují, obnovují tvorbu kolagenu a perfektně vyživí a dodají jí to, co potřebuje. Ptáte se, jestli je těžké takovou rutinu seskládat? Tak ne, není. Ptáte se, jestli si ji dokážete poskládat z přírodní kosmetiky? Ano, to dokážete! Jdeme na to, popíšu Vám, proč a jaké produkty je dobré používat...

pletovy-krem-na-vrasky

 

ODLÍČENÍ

Ať už se líčíte nebo ne, tak odlíčení pleti je velmi důležité. Správné odlíčení Vám stáhne z pleti nastřádané nečistoty, vyčistí póry, takže pleť bude připravena na další kroky. Bez správného odlíčení by potom do pleti nemohly prostupovat produkty v celé své kráse a síle, nečistoty by je zastavily.

Pokud máte make-up, tak doporučuji odlíčit olejem, který je stavěný na Vaši pleť (suchá, mastná, aknózní apod.). Odličujte se oleji, které jsou tzv. hydrofilní, to znamená, že při kontaktu s vodou se vytvoří emulze, která poté vypadá jako čistící mléko. To poté smyjete jednoduše vodou. Na e-shopu si můžete vybrat hydrofilní olej rovnou od 4 značek. Najdete je v kategorii odličovací oleje.

 

ČIŠTĚNÍ

Také velmi důležitý krok. Použijte k němu lehčí produkt než olej. Můžete zvolit mezi odličovacími mléky, gely a pěnami. Věřím, že i v nabídce přírodní kosmetiky, si najdete to, co bude pro Vás to pravé ořechové!

 

TONIZACE

K tonizaci jsou skvělé hydroláty neboli květinové vody. Opět při výběru volte vodu pro Váš typ pleti. Nejen že Vám hydrolát pleť tonizuje, ale také Vám dodá hydrataci.

 

 

SÉRUM

Séra jsou velmi účinná věc. Najdete spousty druhů s různými aktivními látkami a různými účinky. Pro zralou pleť se nejčastěji doporučuje sérum s kyselinou hyaluronovou. Ta je skvělá a neutrální, je pro všechny typy pleti.

Úžasná jsou séra s vitaminem C, který podporuje správnou obnovu a tvorbu kolagenu. Dále jsou skvělé také retinoly, ale s těmi pozor, začínejte s malou koncentrací a používáním 1x - 2x týdně. Postupně můžete navyšovat. V poslední době jsou v trendu produkty obsahující Bakuchiol (přírodní rostlinná alternativa retinolu). Je jen na Vás, která séra si dle potřeby vyberete, ale jsou to opravdu skvělí pomocníci!

 

KRÉM

Ke krémům asi není potřeba dodávat moc slov. Dodávají do pleti hydrataci a některé obsahují i výživné ingredience jako můžeme najít v sérech. Zase je na Vás, který krém si zvolíte, jestli bude nebo nebude obsahovat nějaké obohacující složky, ale vybírejte opět na svůj typ pleti. A pokud budete mít dobrý krém se skvělými látkami, tak Vám dokáže nahradit i funkci séra, ale je to i o preferenci.

 

OLEJpletovy-olej-na-vrasky

Oleje jsou skvělé a naprosto univerzální, můžete je používat namísto krému, jako poslední krok denní rutiny nebo pouze na večer a přes den pod make-up použít spíše lehčí krém. Každá si najde to své! :-)

Přírodní olej přirozeně zabrání ztrátě hydratace Vaší pleti. Stačí 2-3 kapky, které před aplikací na kůži prvně zahřejete v dlaních. Olej by se měl vždy nanášet na navlhčenou pokožku, ideální volbou je použít květovou vodu ve spreji. Opět vybírejte na svůj typ pleti, to je vždy to nejdůležitější.

 

PRODUKT S SPF

Jak již bylo řečeno výše, používejte přírodní produkty s SPF ideálně denně. Během dne ho můžete i re-aplikovat. Noste SPF minimálně 30 s UVA i UVB faktorem. Tak budete před negativními vlivy UV záření ochráněni nejlépe. 

 

PEELING A MASKA

Dopřejte si jednou týdně peeling a masku. Dle preference zvolte typ masky. Ale pozor, například při používání jílových masek, ty nesmí na pleti uschnout, protože by z ni vytáhly hydrataci! Pro zralou pleť doporučuji krémové hydratační masky, které jsou velmi příjemné. Peeling a masku si dopřávejte 1x – 2x týdně, dle zvoleného produktu. Vícekrát není třeba, dokonce častější peeling by mohl být i na škodu a podřáždil by pleť.

Zkuste třeba exfoliční mýdlo na pleť, skvěle odstraňuje odumřelé částečky pokožky a navíc je to ZERO WASTE! :-)

 

 

Na závěr si pojďme shrnout, jak by mohla vypadat ranní a večerní rutina:

 

RANNÍ – vyčistit (pleťovou vodou či mlékem), tonizace, sérum, oční krém, krém či olej a SPF

VEČERNÍ – odlíčit, vyčistit, tonizace, sérum, oční péče, krém či olej

 

 

ZDROJE:

podcast Ivy Hynkové díl II. 

https://medlineplus.gov/ency/article/004014.htm 

https://www.youtube.com/watch?v=QEgl7EU3v2E 

https://www.youtube.com/watch?v=JkRyE8dHTAY 

https://www.youtube.com/watch?v=IZp9UefvorI

 

 

 

elenAutor: Elen Stroblíková

"Jsem studentka, co se zajímá o kosmetiku, ekologii a udržitelnost a ráda píše. Velkým tématem je pro mě také testování kosmetiky na zvířatech, o které se velmi zajímám a nadále předávám své znalosti o této problematice dál, aby se mohli vzdělávat další. Také miluji zvířátka.  O některá, která mimo zoo moc neuvidíte, se i starám a buduji jim láskyplné domovy, kde o ně pečuji od jejich narození."