MASTNÉ ODLUPUJÍCÍ SE KOUSKY KŮŽE NA HLAVIČCE U MIMINEK? NIC VÁŽNÉHO JEN DĚTSKÁ SEBOROICKÁ DERMATITIDA

Navoněné roztomilé miminko, maminka se na něj nemůže vynadívat, cítí obrovskou radost, hrdost a směsici euforie, a zároveň strachu, jestli to všechno zvládne… A pak si najednou všimne, že na hlavičce jejího broučka se něco odlupuje. Vypadá to jako žlutá mastná šupinka, taková krusta, kterou můžeme najít nejen na hlavě, ale také na obličeji, výjimečně i na těle. Říká se jí odborně seberoická dermatitida. Není to nic vážného, ale maminku prvorodičku může vyděsit, zvlášť když nemá v okolí žádná jiná miminka.

detska-seboroicka-dermatitida-ve-vlasech

 

SEBOREA NENÍ INFEKČNÍ, NENÍ TŘEBA SE JÍ BÁT

Tahle kožní nemoc není nakažlivá a vzniká nadměrnou produkcí kožního mazu.  Nejčastěji se objevuje po narození, v pubertě a převážně u mužů mezi 20. – 40. rokem. Problémem je, že když se s ní potýkáte právě v miminkovském věku, je pravděpodobné, že se seborea objeví i někdy v pozdějším věku.  Naopak nespornou výhodou seberoické dermatitidy u miminek je, že se v tomto období velice rychle hojí.

Seborea se vyskytuje na těle všude tam, kde máme mazové žlázy, a kde je lehké se zapařit. Takže například na hlavě ve vlasech, v obočí, v ušních záhybech, v okolí nosu, okrajích víček nebo v oblasti vousů. Na těle pak mezi lopatkami, pod prsy, tam kde nám roste ochlupení.

Často si ji můžeme splést s jinými kožními onemocněními jako je lupénka, projevy atopického exému nebo alergické reakce. Na pokožce se objeví růžové plošky se zarudlým okrajem potažené mastnými šupinkami. Tyto ložiska se buď mohou samy loupat nebo naopak mokvat.

 

seboroicka-dermatitida-u-kojencePOMŮŽOU BABSKÉ RADY?

U nás se se seboreou potýkaly obě děti, naštěstí ne v nějaké masivní míře, u obou pokrývaly krusty část hlavičky. Samozřejmě jsem u dcerky nevěděla, o co jde a ptala se paní doktorky, jak se to léčí. Poradila mi tehdy babskou radu – postižená místa ještě více promastit bambuckým máslem, kokosovým nebo mandlovým olejem, nejlépe zabalit do sáčku a po 10 minutách začít vyčesávat měkkým dětským kartáčem na vlásky. Tahle metoda pomáhala, ale naše živá miminka v sáčku rozhodně být nechtěla. A česání u nás byla trošku science fiction.

Po koupání jsem tedy důkladně osušila hlavičku měkkým ručníkem a namazala hlavičku bambuckým máslem a jemně krouživými pohyby jsem pak hlavičku masírovala žíňkou nebo dětským kartáčem. Něco vyčesat se mi dařilo i při kojení nebo hraní, odlupující se krustu jsem lehce seškrábla tu a tam nehtem a seborea postupně ustupovala. Ložiska se zmenšovala až se ztratila úplně, synovi se ještě občas objevila v pěšince kolem druhého roku, ale od té doby už nic.

  

KDYŽ JE SEBOREA HORŠÍHO RÁZU

Ne každý ale má štěstí na malé ložisko a zvlášť v okolí očí může být seborea pro děti nepříjemná. Pokud jsou ložiska větší nebo na nepříjemných místech tak místo po mastném mazadle je dobré sáhnout po masti s obsahem zinku. Seborea totiž vzniká v důsledku přemnožení kvasinek a na ty je k zaléčení vhodný právě zinek. Zinkové masti jsou navíc dostupné i v čistě přírodní formě.

V dospělosti se seborea řeší hlavně vlasovou kosmetikou s antimikrobiálními složkami, z přírodních zdrojů například s kyselinou salycilovou, selenem, sírou a zinkem. Při dlouhodobém trápení, velkých mokvajících ložiscích je dobré navštívit lékaře. Ten pak předepisuje konkrétní léčivé masti a v nejhorších případech lokální kortikoidy, antimykotika nebo antibiotika.

 

seboroicka-dermatitida-ve-vlasechSEBOROICKÁ DERMATITIDA JE BRÁNA JAKO VADA NA KRÁSE

Mnohem více ale seborea dokáže potrápit v pubertálním a dospělém věku. Zatímco u miminek odlupující se kůži kdekoliv nevnímáme příliš negativně a neesteticky, u dospělých je ve společnosti stejný problém vnímám trochu jako známka špatné hygieny. Potýkat se se seberoickou dermatitidou, ale neznamená, že něco děláme špatně. U puberťáků ale může mít tato kožní nemoc i psychické následky. Mladí lidé se za svou odlupující kůži stydí, snižuje jim to sebevědomí a straní se kolektivu. S věkem pak ani nevadí estetická stránka, jako spíš to, že je onemocnění chronické, a i když se na nějakou dobu zlepší nebo téměř vymizí, zase se kdykoliv může projevit.

Seberoická dermatitida se zhoršuje v zimě, někdy může i svědit. Vliv na onemocnění má také psychika, nevhodná péče nebo strava, stres a v neposlední řadě genetika. Důležité je tedy dbát o správnou životosprávu. Pomoci s bojem proti seboree pomohou probiotika, vitamíny skupiny B, selen a zinek. Dobré je také omezit jednoduché cukry ve stravě, seboroickou dermatitidu způsobují kvasinky.

Podstatná je také důsledná hygiena a používání přípravků vhodných pro citlivou pokožku, alergiky a bez parfemace, v čemž skvěle odpovídá přírodní kosmetika. Také materiály, které přikládáme k postiženým místům by měly vycházet z přírodních zdrojů a místo umělých polyesterů dát přednost bambusu, bavlně, lnu nebo konopí.

 

katka 

Autor článku: Kateřina Dědičová

"Jsem všestranná a kreativní žena, máma dvou kulihrášků, milovnice přírody. Moji vášní je psaní, kromě toho ráda objevuju svět trvale udržitelného života a přírodní kosmetiku, baví mě třídit a organizovat domácnosti, a také připravovat aktivity nejen pro svoje děti, ale také pro všechny obyvatele v naší obci."

www.katerinadedicova.cz