CO NA OPRUZENINY ANEB JAK NA PROBLÉM, KTERÝ TRÁPÍ NEJEN MIMINKA

co-na-opruzeniny--aneb-jak-na-problem--ktery-trapi-nejen-miminkaDodnes si pamatuju ten pocit, když se mi moje starší dcera jako čerstvě narozené miminko poprvé oprudila. Měla jsem pocit, že jsem hrozná máma, že moje péče je nedostatečná, když se moje novorozeně potýká s takovým problémem jako jsou opruzeniny. Dnes už jsem zkušená a vím, že jemná pokožka miminek v okolí zadečku trpí na řadu faktorů, a že přestože pravidelně přebalujete, používáte přírodní dětskou kosmetiku, kvalitní pleny nebo i látkujete, perete v šetrných eko přípravcích apod., i tak se vám miminko minimálně jednou oprudí.

Naše první opruzeniny způsobila moje neznalost. Omývala jsem dětskou pokožku v okolí zadečku při každém přebalovaní převařenou vodou s pár kapkami kvalitního dětského oleje, ale už jsem nevěděla, že před namazáním musím také pokožku dostatečně osušit. Také jsem si myslela, že musím pokožku pořádně namazat krémem proti opruzeninám. Jenže tady platí, že méně je více, protože když pokožku zapatláte velkou vrstvou krému, tak pak nemůže dýchat.

Pozor si dejte také na krémy proti opruzeninám, už v porodnici jsem dostala vzoreček Sudocreamu, který je údajně jednička, ale po jednom vyzkoušení jsem tento krém odložila. Nejen, že neměl vhodné složení, ale také byl těžký a hutný v porovnání s jemnou pokožkou děťátka. Od sousedky jsme ale dostali jako dárek pro novorozeně Zinkovou mast na opruzeniny od Purity Vision a u toho jsem už zůstala. A používala ho opět i u druhého dítěte, u obou zhruba do 1 roku, pak už jsem si vystačila s Kokosovým olejem od Purity Vision.

 

5 rad, jak předcházet vzniku opruzenin u miminek a malých dětí

  • Respektujte potřeby jemné dětské pokožky a používejte, co nejšetrnější produkty s žádnými nebo alespoň s minimem přidaných látek
  • Po omytí pokožku důkladně osušte
  • Natřete okolí zadečku vhodným krémem na opruzeniny a dodržujte pravidlo, že méně je více
  • Přebalujte, co nejčastěji, zejména hned po stolici
  • V letních dnech nechte dítěti pokožku větrat na volno bez pleny

 

co-na-opruzeniny--aneb-jak-na-problem--ktery-trapi-nejen-miminka-1Opruzený zadek, ale nevzniká jen nevhodnou péčí. Může být také reakcí například na nevhodnou kosmetiku, špatně zvolený prací prášek, umělé textilie, parfemace či bělidla v jednorázových plenách nebo také na počasí. Mít doma novorozeně s opruzeným zadečkem tak může být zpočátku trošku alchymie, zejména do té doby než přijdete na to, co zrovna vadí tomu vašemu děťátku. I tady platí. Že každé miminko je originál a co vyhovuje jednomu, může uškodit druhému. Zatímco jednomu bude vyhovovat lehká textura Weledy krému proti opruzeninám, jinému bude sedět ne moc doporučovaný zásyp. Dříve bylo běžné používat jej na zadeček, ale v dnešní době už doporučován není kvůli ucpávání pórů, a právě možnosti vzniku opruzenin na dětské pokožce.

První pomocí proti opruzeninám je tedy přijít na důvod, proč se opruzenina objevila a tento faktor eliminovat. Zároveň je třeba začít opruzeniny v okolí dětského zadečku léčit. Já jsem sáhla po zinkové masti, najdete ji v každé lékárně, ale opět si dejte pozor na přidané látky, základem by měl být zinek a mazivo, ale už nic víc. V přírodní lékárně by vám zinková mastička neměla chybět. Pokud chcete lepší péči zvolte například Zinkovou mast OCHRÁNÍM ZADEČKY od Anely, který je nejlepší mast nejen na opruzeniny ale také pro exematickou pokožku.

Typickou babskou radou je omývat postižená místa černým čajem. Stačí do hrnečku udělat silný černý čaj, lehce naředit vodou na příjemnou teplotu a dát do termosky. Do čaje pak namáčíme látkové tampónky a místa lehce poťupkáváme při každém přebalování. Poté jemně osušíme a namažeme zinkovou mastí. Důležité je také časté větrání pokožky. Čerstvý vzduch působí na léčbu opruzenin opravdu blahodárně.

Opruzeniny by po zhruba dvou dnech měly prvně zaschnout a poté se pomalu začít ztrácet. V této fázi doporučuji, zvláště pokud nemáte zinkovou mast se základem například v sádle, začít lehce promazávat bambuckým máslem. To zabrání naopak přesušení a popraskání pokožky. Celková léčba z mé zkušenosti trvá zhruba týden.

Pokud by ale tato přírodní léčba nezabírala a nehojící se opruzeniny se ještě zhoršily, doporučuji ihned navštívit dětského lékaře. Pokožka totiž může začít mokvat a pro miminko to může být velmi bolestivé. Není třeba se stydět, dětský lékař se s těmito případy setkává denně a dobře ví, že faktorů je celá řada, nejen nevyhovující péče.

kojenecke-opruzeninyOpruzeniny u holčiček a opruzeniny u chlapečků se nijak výrazně neliší, většinou jsou v okolí řitního otvoru, kde vznikají hlavně při častější stolici. Předcházet se jim dá například omýváním pod tekoucí vodou nebo alespoň látkovými tampóny namočenými v převařené vodě s kapkou dětského oleje. Tato péče je daleké jemnější než použití vlhčených ubrousků. Nezapomeňte před zabalením do pleny zadeček osušit.

Dalším oblíbeným místem jsou třísla, tady nejběžnější důvod opruzenin je nevhodný materiál plenek, materiál oblečení nebo příliš těsné body. S opruzeninami v oblasti třísel se také setkáváme více u batolat, protože dochází více k mechanickému tření těchto míst. Na vině vzniku opruzenin v tříslech může také být horké počasí.

Opruzeniny se u miminek mohou také objevit na zevním nebo vnitřním genitálu. Pokud nemokvají a nejsou příliš rozsáhlé, vyzkoušejte prvně domácí léčbu. Pokud se ale jedná o mokvající ložiska nebo velmi silné opruzeniny neváhejte s návštěvou lékaře.

 

NEJEN MIMINKA TRÁPÍ OPRUZENINY

Ač se o tom moc nemluví, opruzeniny netrápí jen malá miminka, ale také větší děti nebo dospělé. Opruzeniny u dospělých jsou většinou způsobeny mechanickým třením pokožky. Bývají většinou tedy nechtěným suvenýrem z výletů na kole, výšlapů do hor nebo při sportu. U žen se opruzeniny často objevují pod prsy, na pažích, v tříslech nebo na stehnech. Mohou se také oprudit z dámských hygienických vložek, kde je na vině často parfemace. Mužské opruzeniny nejčastěji vidíme v tříslech, na zadku nebo také opruzeniny na penisu.

 

První pomoc je podobná jako u miminek, postižená místa omýt a nejlépe nechat nějakou dobu větrat. Poté namazat zinkovou mastí. Můžeme také přikládat obklady z černého čaje. Podle babské rady si také můžete připravit odvar z heřmánku, který vlijete do koupele. Tady ale pozor, protože heřmánek může být pro některé alergen a může váš stav zhoršit.

Já se pravidelně setkávám s opruzeninami pod prsy nebo v létě v období sukní na stehnech. Většinou se nejedná o nic rozsáhlého, a tak si opět vystačím s Levantisem.

domácí-hojivoá-mast-z- měsíčku-lékařského- nejen-na opruzeninyVyzkoušenou mám také domácí hojivou mast z měsíčku lékařského nejen na opruzeniny – v kokosovém oleji Purity vision povařím čerstvé květy z měsíčku, poté nechám den 1-2 dny macerovat. Poté směs opět roztopím a přefiltruji přes plátýnko. Mast skladuji v lednici zhruba 1 rok a používám na drobné opruzeniny, spáleniny od sluníčka i malé popáleniny. Měsíček urychluje hojení a působí také antisepticky a úlevně.

Co se týče prevence opruzenin je důležité dbát zejména na prodyšné materiály, ve kterých nemá pokožka šanci se zapařit. Pokud vím, že mě čeká delší pobyt na kole nebo turistika v horkém počasí, vyberu si vhodné oblečení. V případě žen zvolím sportovní podprsenku a do batohu přibalím suchou náhradní. Při jízdě na kole v cyklistických kalhotách přibalte do batohu bavlněné kraťasy a na místě dojezdu se alespoň na chvíli převlečte.

Pokud máte místa na těle, které jsou k opruzeninám náchylnější opět můžete zkusit další babskou radu, a to namazat náchylná místa buď kokosovým olejem nebo bambuckým máslem. Místa tak lépe odolají mechanickému tření. A pokud jste zapomněli a vyšli v horkém letním dni, v krajní nouzi můžete použít i obyčejný jelení lůj. 

 

katka 

Autor článku: Kateřina Dědičová

"Jsem všestranná a kreativní žena, máma dvou kulihrášků, milovnice přírody. Moji vášní je psaní, kromě toho ráda objevuju svět trvale udržitelného života a přírodní kosmetiku, baví mě třídit a organizovat domácnosti, a také připravovat aktivity nejen pro svoje děti, ale také pro všechny obyvatele v naší obci."

www.katerinadedicova.cz