LEVANDULE, LÉČIVÝ DOTEK PŘÍRODY PRO DUŠI I TĚLO

levandule, léčivý dotek přírody

Využití levandule v kosmetice i zdravotnictví má své opodstatnění.  Levandule vyniká hlavně pro své léčebné, dezinfekční a zklidňujícími účinky. Na světě roste dokonce až 300 druhů levandule. Pro svou přírodní sílu je považována za rostlinu Slunce.  V historii se dokonce květová voda z levandule používala jako silná svěcená voda k vymetání ďábla. To snad dnes už není nutné :-) Její specifická a výrazná vůně probouzí naší spiritualitu, odstraňuje napětí a dodává pocit něžnosti. Levandule byla dokonce velmi oblíbená už i u našich babiček, které ji sbíraly, sušily a využívaly například jako osvěžovač vzduchu či s ní řešili problémy s nespavostí. Velkou výhodou je i fakt, že jde o lokální bylinu, která se pěstuje ve velkém množství i v našich podmínkách.  

Léčivé účinky levandule.Využití levandule v kosmetice i zdravotnictví

LÉK PRO SUCHOU A PODRÁŽDĚNOU PLEŤ

Vstřebávání levandulového oleje do pokožky je rychlé a zaručuje její vláčnost. V kosmetické péči je její využití vhodné spíše pro sušší typ pleti, dále na akné, pupínky, pálící a podrážděnou pokožku, popálená místa a při dermatitických onemocněních a lupence. Je vhodná i pro péči o zralou pokožku, má totiž skvělé omlazující účinky. Levandulový olej má výrazné antiseptické a protizánětlivé účinky. Snižuje nepříjemné pálení a sjednocuje barevný tón pokožky, zabraňuje tvoření jizev. Je také velmi účinný při léčbě po bodnutí hmyzem.

 

MIGRÉNA, NESPAVOST ČI DEPRESE

Levandulový olej má celou řadu pozitivních účinků na tělo a mysl. Při vnitřním užívání zmírňuje nespavost, vnitřní neklid, eliminuje deprese, pocity napětí a únavy, snižuje nervové napětí a stres. Zlepšuje paměť. Rovněž působí proti svalovým křečím a bolestem nohou, což ocení i sportovci. Působí protizánětlivě, čímž ovlivňuje bolesti způsobené záněty.

Zkuste například vtírat krouživými pohyby levandulovou vodu na spánky či hruď. Stříknout ji do vzduchu, či provoňte pokoj pomocí difuzéru. „Nespavci“ mohou zkusit kápnout pár kapek levandulového oleje přímo na polštář.  

OCHRANA PŘED OTRAVNÝMI „HMYZÁKY“

Sušená levandule má celkem silné aroma. I proto má velkou řadu oblíbenců. Kdo ji ale vůbec nemusí, jsou otravní komáři a dokonce moly. Zkuste sušenou levanduli v pytlíku dát do skříně a odletí si „slupnout“ na oblečení jinam. Navíc oblečení krásně provoní. Levandulový olej se může použít i do domácích odpuzovačů hmyzu.

Levandule léči nespavost, migrénu. Přírodní lék, který vám umožní dýchyt. Sušená lavandule.

UMOŽNÍ VÁM DÝCHAT

Dýchání a inhalace levandule se doporučuje i při infekci horních cest dýchacích.  Její účinky si zaslouží pozornost i při mdlobách nebo jako první pomoc léčby šoku. Silné aroma Vás doslova přivede k životu. :-) V případě nachlazení a ucpaných dutin zkuste do vody přidat kapku levandulového esenciálního oleje a inhalovat páry. Rovněž je vhodné smíchat levandulový olej a olej z černého kmínu a vmasírovat do vlhké pokožky dekoltu.

 

VLASY JAKO ZE ŽURNÁLU

Levandulová voda má své nezastupitelné místo ve vlasové kosmetice – vtírání do vlasové pokožky, rozprašování po umytí vlasů při prevenci vzniku lupů, vlasových dermatitid a vypadávání vlasů. 

NĚCO PRO ŽENY

Účinná je levandulová voda na výplach u ženských výtoků. Zde se doporučuje kombinace s vodou jasmínovou či myrtovou. Kromě výplachů vyzkoušejte i sedací koupel, stačí přidat 30 ml květové vody.