KVĚTOVÁ VODA: CO V SOBĚ SKRÝVÁ ZA SÍLU A TAJEMSTVÍ, PŘÍRODNÍ LÉK A AROMATERAPIE

Květové vody v sobě skrývají nesmírnou sílu, unikátní a především univerzální vlastnosti, které se dají používat na celou řadu problémů. Pro své přirozeně přírodní vůně jsou často využívány i v aromaterapii, napomáhají například od bolesti hlavy, žaludečních nevolností a další nešvarů, aniž by bylo potřeba slupnout nějakou tu pilulku. Květové hydroláty jsou malým zázrakem v aromaterapii, který si jistě oblíbíte. Pojďte s námi zavítat pod pokličku těchto 100% přírodních skvostů a objevit jejich tajemství přírody.

 

CO JE TO VLASTNĚ KVĚTOVÁ VODA?

Květová voda, neboli hydrolát, je 100% květinová voda, která vzniká jako druhotný produkt při výrobě éterického oleje parovodní destilací. Voda od oleje má rozdílnou hustotu a tak po destilaci zůstávají tyto dva produkty od sebe odděleny a olej se drží na povrchu vody. Esenciální olej je velmi silný koncentrát, který ve své čisté formě často, na rozdíl od květové vody, nelze aplikovat přímo na pokožku. Květové vody jsou plné energie a naprosto bez kontraindikací, obsahují prakticky téměř stejné aromatické složky, ale v mnohem jemnější formě. Správným výběrem můžete dlouhodobě napomoci od problémů starším osobám, nemocným, dětem, ale i velmi citlivým jedincům.

PŮVOD ROSTLIN

Původ jednotlivých rostlin a bylin je opravdu velmi důležitý. Dokonce ovlivňuje i léčivou sílu výsledného produktu. Důležité je, aby si rostlinka během svého růstu zachovala maximum účinných látek. V praxi jsou dvě formy pěstování bylin – řízené pěstování a sběr ve volné přírodě. Řízené pěstování podléhá pravidlům metod biologického zemědělství a také pravidlům určitých certifikací. Většina bylin vhodných k destilaci pochází ze Severní Afriky a Středozemí. Sběr ve volné přírodě dává přednost vytrhávání plevele pěkně ručně od použití chemických herbicidů.

Důležité je i místo, které by mělo nabízet ideální podmínky, které rostlina potřebuje. Roli zde hraje nadmořská výška, čas výsevu, ale i typ půdy. Například takové levanduli se nejvíce daří ve vyšších oblastech, jen tak si získá své silné léčivé účinky.

Sběr volně rostoucích rostlin je o něco složitější, ale určitě velmi důležitý. Rostlinky si žijí svým životem a díky různým teplotním výkyvům přežijí opravdu jen ty nejsilnější a nejkvalitnější kousky. Při jejich sběru je nutné být ohleduplný i k životnímu prostředí a též k jejich výskytu. Značka ideál je co nejdále od civilizace. :-)

KAŽDÝ KUS JE UNIKÁT

Je zajímavé, že výroba květových vod je opravdu originální, dalo by se říct, že není heřmánek jako heřmánek. Typ půdy, oblast, ale i sousední bylinky ovlivňují výsledný produkt. A tak se může stát, že při koupi naprosto stejného produktu, bude mít voda například odlišnou vůni než ta předchozí.

 Sběr levandule do košíčku

 

UTRHNI MĚ VE SPRÁVNÝ ČAS

Čas sběru je také důležitý, některá rostliny se sbírají brzy ráno, například Myrta Zelná. Cistus Ladaniferus si naopak žádá polední hodiny a třeba takovou noční sběrnou bylinkou je jasmín.

Listy se sbírají před rozkvětem, květy před plným rozvitím, nať v době květu, kořeny po zavadnutí semen a plody až v plné zralosti.  Doba sběru je většinou od dubna do října.

 

 

sušená levandule

CO PAK?

Po natrhání přichází období sušení, které je doslova umění. To probíhá na suchém stinném místě, kde se bylinky zavěsí nebo rozloží na látku. Důležitý je přísun vzduchu a časté obracení. Důležitý je opravdu každý krok, aby nedošlo k mikrobiálnímu znečištění. Před sušením se rostliny nečistí, pouze jejich kořeny. Správně usušenou bylinu poznáte tak, že po uzavření do sklenice či sáčku se nevytvoří orosení. Květiny lze sušit i uměle ve velkých továrnách, kde se mikrobiální kontaminace eliminuje, ale naopak se ne vždy zachovají všechny potřebné látky. Tento způsob není úplně vhodný a hodně destilérů jej odsuzuje a považují tyto byliny za “mrtvé“.

K destilaci květových vod se mohou používat i tzv. zavadlé rostliny, které nejsou usušené, ale ani čerstvé. Někdo tento způsob považuje za nejlepší, protože při vadnutí rostlinka bojuje o svůj život a snaží se vydat maximum, aby přežila. Určit správný čas vrcholu zavadnutí je skutečné uměním a vyžaduje spoustu let praxe, ale odměnou jsou ty nejsilnější a nekvalitnější květové hydroláty.

 

POUŽITÍ KVĚTOVÉ VODY V KOSMETICE

Asi nejznámější použití květových vod je v kosmetice, kde mají nejvýznamnější a největší uplatnění. Mohou být součástí micelárních a hydratačních vod, pleťových masek. Jsou vhodné ke koupelím, péči o vlasy a pokožku celého těla, také po opalování či holení.

 

ROZDĚLENÍ PODLE TYPU POKOŽKY:

Růžová voda – všechny typy pleti, i ta nejcitlivější dětská pleť

Levandulová voda – suchá, citlivá a dětská pleť

Heřmánková voda – podrážděná, citlivá, aknózní, ekzematická a normální pleť

Mátová voda – problematická, aknózní, mastná, smíšení, unavená a normální pleť 

Skalní růže Cistus Ladaniferu – zralá, suchá, podrážděná, citlivá, ekzematická, pigmentové skvrny a normální pleť

Lipová voda – suchá a citlivá pleť

Voda z Chrpy – všechny typy, zejména suchá a citlivá pleť

Sušený heřmánek

HYDRATAČNÍ A PLEŤOVÉ VODY

Květovou vodu lze používat a aplikovat stejně jako pleťovou vodu. Pro pokožku je to nejlepší a skutečně nejpřirozenější způsob, jak ji vyčistit a hydratovat. Skvělá je i pro obklad očního okolí, ten pokožku zklidní, zmírní případný otok, kruhy pod očima a při pravidelné aplikaci je vynikající prevencí proti vráskám. Skvělá je na to růžová voda, stačí jen pár kapek na tamponek a cca 10 min nechat působit na očních víčkách. A “pytle“ pod očima budou ta tam! :-)

Květové vody se využívají k hydrataci pokožky během léta. Jsou skvělým doplňkem na dovolené, kdy stačí pomocí rozprašovače ze vzdálenosti cca 10 cm lehce stříknout na obličej a dekolt. To i bez obav přímo na make-up, některé maskérky dokonce takto přírodně fixují růžovou vodou hotový make-up look. Hydratovaná pokožka nebude působit unaveně, naopak se budete cítit svěže a hydratovaně. 

NÁŠ TIP

Květová voda je i skvělou kombinací s pleťovým olejem. Ideální při aplikaci pleťového oleje během ranního i večerního rituálu. Květovku postačí párkrát stříknout na očištěnou pleť a na ještě vlhkou pokožku aplikovat pár kapek oleje. Následně ho společně s vodou krásně zapracovat do pokožky. Pokožka si bude mlaskat blahem! :-)

MICELÁRNÍ VODA

Pokud se líčíte výrazněji, je k odlíčení vhodná micelární voda, která obsahuje micely, které na sebe váží matné nečistoty a lépe je odstraní z pokožky.  Sami doma si můžete vytvořit přírodní třífázovou micelární vodu, která pleť krásné odlíčí a přitom intenzivně hydratuje. Olejová složka je velmi důležitá ke správnému očištění make-upu a řasenky.

 

Recept na čistě přírodní micelární vodu

Do 100 ml lahvičky dejte kvalitní rostlinný olej (meruňkovýjojobový, sezamový), dále přidejte 40 ml květové vody a 10-20 ml alkoholového extraktu z pšeničných klíčků či kvalitního alkoholu z lékárny či specializovaného obchodu. Před použití vždy pořádně protřepat. Po ranní aplikaci počkejte pár minut, než se stihnou vstřebat všechny aktivní látky, následně můžete aplikovat make-up.

PLEŤOVÁ MASKA

Květové vody jsou skvělé k výrobě domácích pleťových masek, kdy se většinou míchají se sypkým jílovým základem, než se vytvoří jemná kašička. Pak už jen stačí aplikovat na očištěnou pleť a nechat minimálně cca 10 minut působit. V tomto případě je nejvhodnější květová voda z růže Damašské.

KVĚTINY VE VLASECH

Květová voda je vhodná i v péči o vlasy. Například se dá po každém mycím rituálu párkrát nastříknout do ještě vlhkých vlasů a nesmývat. Vlasy se lépe rozčesávají, jsou silné, pevné, redukuje se tak jejich třepení a lámání, dokonce vznik lupů.

Suché vlasy – růžová, myrtová a neroli voda

Barvené vlasy  – Cistus Ladanifera

Suché vlasy – levandulová voda

Mastící se vlasy – myrtová a rozmarýnová voda

Spálená a podrážděná pokožka od sluníčka

PODRÁŽDĚNÁ POKOŽKA PO HOLENÍ ČI OPALOVANÍ

Po oholení či depilaci může být vaše pokožka podrážděná, potřebuje hydratovat a vyživit. V tomto případě je skvělá voda ze skalní růže Cistus Ladanifera, která pokožku nedráždí, naopak ji tiší a zklidňuje, eliminuje zarudnutí, omezuje případné zarůstání chloupků a působí protizánětlivě. Lze používat i u mužů po oholení, v takovém případě je o něco vhodnější mátová voda.

Stejně tak chladivé a pečující účinky má květová voda na podrážděnou pokožku od sluníčka. Ideální volbou je růžová, levandulová, Cistus Ladanifera či gerániová voda. Lze aplikovat ve spreji přímo na postižené místo, nebo formou obkladů. Lze i naředit 1:1 s destilovanou vodou.

KVĚTOVÁ VODA JAKO PŘÍRODNÍ LÉČEBNÝ PROSTŘEDEK

ÚNAVA

Vhodná: mátová, eukalyptová či tympánová voda

Užití: aerosolové rozprašování do prostoru, v kterém se nacházíte, vtírání do bederní části, přední a zadní solar.

DEPRESE, STRES, NESPAVOST

Vhodná: geránie, neroli – pomerančový květ, jasmínová, skořicová

Užití: masáž páteře a oblast šišinky

KOŽNÍ PROBLÉMY A EKZÉM

Vhodná: růžová, levandulová či gerániová voda

Užití: aerosolové rozprašování do prostoru, obklady, vmasírování do pokožky postiženého místa

ŽALUDEČNÍ POTÍŽE

Vhodná: mátová, neroli-pomerančový květ

Užití: použijte květovou vodu k vnitřnímu užití, stačí “panákovka“ cca 40-50ml

CHŘIPKA, NACHLAZENÍ, KAŠEL

Vhodná: levandulová, eukalyptová, myrtová

Užití: aerosolové rozprašování kolem obličeje, masáž krku, hrudníku a šíje

DETOXIKACE

Vhodná: myrtová, pistacia lentiscus

Užití: zařazení do nápojů,aerosolové rozprašování, koupel, masáž

POUŽITÍ V GASTRONOMII

Květové vody se využívají v gastronomii již po staletí. V severní Africe a Indii se dokonce používaly jako tradiční ingredience k vaření. Lze je využívat i jako součást nápojů. Nejvhodnější je k tomu voda růžová. Skvělá je dokonce v cukroví, sladkostech, bublaninách, marmeládách, pomazánkách a masových pokrmech. 

TIP PRO MILOVNÍKY SLADKÉHO

Květová voda je výborná v bublanině, kynutých buchtách či dortech. Zpravidla se dává cca 50-70ml na buchtové těsto. Růžová květová voda mu dodá příjemný květinový nádech a delikátní chuť. Navíc růžová voda posiluje játra, žlučník a harmonizuje lidské tělo. Zkuste si třeba udělat Růžovou bublaninu! :-)

RECEPT NA RŮŽOVOU BUBLANINU

Potřebujete: 3 vejce, 1 vanilkový cukr, 200g hladké mouky, 140g špaldové mouky, 100g cukru, 1 lžička prášku do pečiva, 125g másla, 100ml mléka, 50ml růžové vody, sezónní ovoce

Postup: Pekáč vymažte a vysypte. Vyšlehejte vejce s cukrem, pomalu přidávejte roztáté máslo, mléko, květovou vodu, mouku, vanilkový cukr a prášek do pečiva. Těsto nalijeme do pekáče a poklademe ovocem, skvělé jsou třeba jahody nebo třešně. Pečeme cca 30min na 180 °C.

Dobrou chuť!

PŘÍPRAVA ČAJE ČI KÁVY s květovou vodou, růžový hrníček, loupák a ranní káva

PŘÍPRAVA ČAJE ČI KÁVY

Květovou vodu je vhodné zařadit i do přípravy čaje či kávy. Ideální pomět je cca 50ml květové vody na 1 litr nápoje. Zde se výběr květové vody obvykle stanovuje, podle jejich účinku. Lepší účinky má nápoj neslazený, popřípadě pouze medem. Čaj s květovou vodou je vhodný pít i po malých doušcích během celého dne.

Vhodná je například růžová voda (posílení jater, léčba cukrovky, odhání stres, dodává energii a pocity štěstí), heřmánková voda (zklidňuje, osvěžuje, reguluje také funkci žaludku a střev, napomáhá trávení, pálení žáhy a vylučování, při úzkosti, podráždění, šoku, závratích a proti bolestem například při migrénách, bolestech hlavy či ucha), či mátová voda (při nadýmání, zklidnění trávicího systému, nevolnost, rýma, nachlazení, bolest hlavy, migréna, pocity deprese, únavy).

Zdroj:

PhDr.Hana Yasminka Khlaif Šimčíková, 2017. Květové vody, hydroláty, aromaterapie aneb dělejte to jinak!, Vydání první, Ústecké tiskárny, s.r.o. OSBN 978-80-270-1174-2