SILIKONY V KOSMETICE. VÍTE, CO VÁM VÝROBCI RADŠI NEŘEKNOU?

Jste v poslední době nespokojeni se stavem svých vlasů nebo pokožky a ať děláte všemožné, stav se nezlepšuje? Vaše vlasy se stále častěji mastí a působí ztěžkle? Pokožka je zanesená a i intenzivní čištění nepomáhá? Možné je na čase zvážit a omrknout složení vašich koupelových favoritů.

Silikony v kosmetice jsou poslední dobou velmi časté téma různých diskuzí a spotřebitele dělí na dva naprosto neslučitelné tábory. Jedni silikony v kosmetice sledují a vyhýbají se jim, jako čert kříži. Na šampon bez silikonu nedají dopustit. Druzí tuto problematiku absolutně neřeší a jsou spokojeni s tím, jak to je. Pak jsou tu ještě ti, kteří si stále svůj názor nevytvořili.

KDE SE VZALY

Silikony jsou synteticky vyrobené látky, které se v kosmetice používají více jak 70 let. K vlasové kosmetice patří stejně neodmyslitelně jako konzervanty. Název získaly od anglického Silicon = křemík. Všechny mají totiž společnou kostru, která se skládá z křemíku a kyslíku. V dnešní době se s nimi můžete setkat ve skoro každém konvenčním šamponu či kondicionéru. Výroba silikonů je vcelku jednoduchá a hlavně velmi levná. Jedná se o polymery, které patří mezi inertní směsi, to znamená, že jejich vlastnosti jsou opravdu stabilní i při různých teplotních výkyvech. Postupně se silikony staly u výrobců velmi oblíbenou ingrediencí. Za malý peníz zákazníkovi nabídly vcelku výrazný efekt a to ihned s prvním umytím vlasů. Jsou většinou ve formě průhledné, mazlavé látky, většinou nerozpustné ve vodě.

CO PŘESNĚ DĚLAJÍ

Silikony v kosmetice. Proč radši používat šampon bez silikonů.

Hlavním úkolem silikonů je velmi rychle, ideálně ihned po prvním použití, dodat vlasům či pokožce zdravý a hedvábný vzhled, který vykouzlí úsměv opravdu každému. Vlasy uhlazují, snižují jejich zacuchání a tak i eliminují případné lámaní a poškození během česání. Vlasy obalí neviditelným voděodolným filmem, který je chrání před tepelnými výkyvy a slunečními paprsky.

Pokožku vyhlazují, vyplňují jemné vrásky, celkově ji dodávají mladiství vzhled. Silikony jsou považovány dokonce za hypoalergenní, nedráždí pokožku a jsou velmi dobře přijímány i u citlivějších jedinců. Jedná se o celkem levnou a přitom velmi účinnou ingredienci.  I proto jsou u výrobců kosmetiky silikony velmi oblíbené a používají se v opravdu velkém množství. Ze začátku jsou spokojené vždy obě strany, zákazník i výrobce.

PROČ SE SILIKONŮM VYHÝBAT

Další důvod proč ne je hlavně z pohledu ekologie. Ochránce přírody jistě zajímá, že jsou špatně biologicky odbouratelné. Některé silikony jsou dokonce oficiálně uznané jako toxické a při vyšší koncentraci neblaze ovlivňují naše zdraví. Například takový Cyclotetrasiloxan může mít negativní vliv na neplodnost. Po testech na zvířatech je zařazen i mezi možné karcinogeny. Jeho zbytky může obsahovat o něco více používaný Cyclopentasiloxan.

TĚKÁ TO, ALE NENÍ TO BOMBA

Nepoužívejte silikony v kosmetice.

Ne všechny silikony jsou nerozpustné ve vodě. Některé se ve vodě rozpouští aspoň částečně, a některé dokonce úplně, a tak se dají z vlasů celkem jednoduše smýt. Existuje i skupina tzv. “těkavých“ silikonů, které se po nanesení a při kontaktu s vzduchem do pár hodin vypaří. U obou případů se zmíněného voděodolného filmu bát již nemusíte. Vlastnost vypařování dokonce někteří výrobci berou jako benefit a využívají toho u různých mastí a krémů na podrážděnou pokožku. Postupné odpařování působí chladivým a zklidňujícím dojmem a snižuje pocit podráždění. I tak je tato varianta použití vcelku kontroverzní, protože i tyto silikony nemusí být vždy úplně nezávadné. Při výrobě může u některých dojít k jejich kontaminaci a mohou obsahovat potenciálně toxické výrobní nečistoty, jako je 1,4-dioxan či Ethylene OxideTy mají neblahý vliv na naše zdraví, jsou toxické, působí karcinogenně a dráždí pokožku. V takovém případě je jejich použití na podrážděnou pokožku naprosto nevhodné a nedoporučuje se. I takový Dimethiconol v kosmetice není žádná výhra.

PŘESTAT NEBO NEPŘESTAT SILIKONY POUŽÍVAT?

Silikony v kosmetice. Proč radši používat šampon bez silikonů.

Nic není černobílé a i přes všechny tyto fakta je důležité říct, že ne úplně všechny silikony jsou opravdu tak špatné. Pokud jsou rozpustné ve vodě a neobsahují výrobní nečistoty, není jim co vytknout. Vlasy jsou po nich nádherné, jak ze žurnálu. A kdo by se nechtěl pochlubit krásnou a dobře upravitelnou hřívou. Každý si už sám v sobě musí určit své priority a říct si, zda silikony v kosmetice akceptuje či nikoliv. Certifikovaná přírodní kosmetika jejich použití neschvaluje, takže pokud se rozhodnete zabrouzdat do nějaké přírodní nabídky, můžete si být jisti, že je celkem jednoduché najít šampon bez silikonu.

JAK ČÍST SLOŽENÍ KOSMETIKY

Složení kosmetiky se většinou označuje tzv. “INCI“.

INCI je takové kouzelné slovíčko, které celým slovem znamená International Nomenclature of Cosmetic Ingredients neboli Mezinárodní nomenklatura kosmetických přísad. Při čtení kosmetiky je důležité podotknout, že jednotlivé ingredience v seznamu jsou odstupňovány podle míry jejich použití v produktu. To znamená, že na prvním místě je vždy látka, která je obsažena v největším procentuálním poměru vůči ostatním. Důležité je sledovat samozřejmě celé složení, ale hlavní a nejvíce zastoupené jsou složky v první část INCI. U konvenční kosmetiky a běžně prodávaných šampónů můžete silikony potkat už na prvním či druhém místě.

Důležitý je i počet obsažených ingrediencí. Pokud se rozhodujete mezi dvěma produkty, doporučujeme zvolit spíše ten s kratším seznamem. Ve většině případech se jedná o produkt s kvalitnějším složením. Certifikovaná přírodní kosmetika si často zakládá na co nejnižším počtu složek, aby se co nejvíce využilo blahodárného potenciálu a účinků jednotlivých ingrediencí.

Abychom vám ještě více usnadnili orientaci ve složení jednotlivých produktů, vytvořili jsme stránku encyklopedie přírodní kosmetiky, kde si jednotlivé složky můžete rychle a pohodlně dohledat.

 

Jak se silikonům vyhnout?

Certifikovaná přírodní kosmetika jejich použití neschvaluje, takže pokud se rozhodnete zabrouzdat do nějaké přírodní nabídky, můžete si být jisti, že je celkem jednoduché najít šampon bez silikonu.

Odměnou bude nejen skvělý pocit, že váš nový vlasový kamarád neobsahuje zbytečné syntetické ingredience, ale naopak je nadupaný přírodními extrakty a deriváty, které postupně silikony z vlasů vymyjí a při každé aplikaci je budou postupně vyživovat a maximálně hýčkat. :)

V naší nabídce navíc nikdy nic netajíme, takže u každého produktu najdete i celé jeho složení.

 

POZNÁVACÍ ZNAMENÍ

Silikony v kosmetice. Proč radši používat šampon bez silikonů.

Silikony poznáte většinou podle jejich koncovky, například  končí –thicone-cone-thiconol-silixona nebo –silane. Rozpustné a částečně rozpustné ve vodě velmi často obsahují označení “PEG“ a někdy i číslovku. Například PEG-12 Dimethicone či Bis-PEG-15 Methyl Ether Dimethicone.

Patří sem například: Amodimethicone,  Bis-PEG-15 Methyl Ether DimethiconeBis-Cetearyl AmodimethiconeDimethicone Crosspolymer,  Cyclomethicone, Cyclopentasiloxane (and) Dimethicone Crosspolymer, Cyclohexasiloxane,  Cyclopentasiloxane, Cyclopentasiloxane Cyclohexasiloxane,  Cetearyl Dimethicone Crosspolymer, Cetearyl Dimethicone/Vinyl Dimethicone Crosspolymer, Dimethicone (and) Laureth-4 (and) Laureth-23,  Dimethiconol,  Laurylmethicone CopolyolPEG-12 Dimethicone, PEG/PPG-14/4 Dimethicone,  Phenyl Trimethicone, Polysilicone 18 Cetyl Phosphate, Polysilicone 6, Simethicone, Stearyl Dimethicone (and) Octadecene

JAK ODSTRANIT SILIKONY Z VLASŮ 

Silikony nerozpustné ve vodě odstraníte z vlasů jen postupným a dlouhodobým vymýváním z vlasů. Důležité je mít šampon bez silikonuZprvu bude přechod opravdu těžký a trvá minimálně 14 dní, které mohou být pro někoho opravdu nepříjemné. Někdy to trvá i mnohem déle, záleží i na frekvenci mytí vlasů a jejich délce. Voděodolná vrstva, která vznikala na vlasech několik let, nemůže zmizet přes noc. Vlasy budou zprvu bez lesku – jakoby bez života. Mohou působit suše a více se cuchat. Je důležité vydržet. Slibujeme, že odměna bude stát za to. :-)

Skvělým a osvědčeným typem pro urychlení celé procedury je používat vlasový kondicionér či kúru ještě před použitím šamponuVlasová kúra je mastnější než šampon a obsahuje často tuky, které mohou napomoci silikony rychleji rozpustit a zároveň vlasy vyživí.

Zdroje:

https://knowledge.ulprospector.com/4757/pcc-silicones-wow-factor-formulations-part-1-fluids/

https://thecosmetist.com/silicones-in-cosmetics-are-they-dangerous/

http://www.brb-international.com/uploads/markets/the-benefits-of-volatile-silicones-in-personal-care.pdf

http://www.brb-international.com/uploads/files/Silicones/Newsitem-Article-Personal-Care-Magazine-2014-July.pdf

https://www.dermascope.com/ingredients/the-many-faces-of-silicones