Desatero ekopraní

 

ekovyrobky-ekologicke-prani-ekoligicky-praci-prasek 

Ekologické praní je tak trochu alchymie. Používejte ekologickou drogerii správně, poradíme Vám jak na to :-)

 

Desatero ekopraní s Yellow & BLUE

 

1) VE TVRDÉ VODĚ SE OBTÍŽNĚ PERE

Usnadněte si práci tím, že si zjistíte, jakou tvrdost vody máte doma, a to testovacími pásky. V tvrdé vodě má mýdlová složka pracích prostředků sníženou účinnost, neboť se sráží s minerálními látkami obsaženými ve vodě. Praní ve tvrdé vodě zjednodušeně znamená zvýšenou spotřebu pracího prostředku a následné usazování sraženin v textilu a v pračce, a to zejména při praní v mýdlových pracích prostředcích. Tvrdost vody upravuje změkčovač vody v dávkování podle níže uvedeného návodu. Tvrdou vodu tedy upravte změkčovačem vody.

2) TŘÍDÍME

Prádlo vytřiďte nejen podle typu materiálů a barev, ale také podle stupně znečistění.

Voňavé prádlo i bez chemie

3) NAMÁČÍME

Celkově více znečistěné prádlo před praním namočte do vody s přidáním odstraňovače skvrn. Výrazně tím usnadníte samotný proces praní a můžete pak zvolit mnohem šetrnější přípravky k samotnému praní.

4) NA SKVRNY CÍLENĚ, NE PLOŠNĚ

Jednotlivé skvrny na jinak běžně znečistěném textilu ošetřete žlučovým mýdlem. Namočeným mýdlem drhněte skvrnu na vlhkém textilu. Nechejte cca 15 minut účinkovat, poté místo důkladně opláchněte nebo vyperte celý oděv. Pokud skvrna nezmizí celá, proces opakujte. Při praní barevného textilu nejdříve vyzkoušejte jeho stálobarevnost aplikací na místě, které není vidět. 

5) TÉMĚŘ HOTOVO...

Po namáčení a použití žlučového mýdla je půlka práce za Vámi. Běžně znečistěné prádlo, nebo prádlo po namáčení či ošetření žlučovým mýdlem nyní stačí vyprat v mýdlových ořechách, ekologickém pracím gelu z mýdlových ořechů nebo mýdlových vločkách.

6) ABY BÍLÁ BYLA SKUTEČNĚ BÍLÁ (A NEBYL TO JEN OPTICKÝ KLAM)

K bílému bavlněnému prádlu přidejte do prací lázně i bělící prášek, prádlo bude skutečně bílé, ne pouze „opticky zjasněné“.

7) VE STUDENÉ VODĚ PERE CHEMIE (NEBO VALCHA)

Pokud to materiál umožňuje, perte nejméně na 40ºC. Účinné praní ve studené vodě vyžaduje mnohem více chemie (nebo mechanické práce), přitom ušetříte jen pár desítek halířů na ohřívání vody.

ABY BÍLÁ BYLA SKUTEČNĚ BÍLÁ

8) VELEDŮLEŽITÉ MÁCHÁNÍ

Pro závěrečnou máchací lázeň používejte máchadlo, které vypláchne z prádla zbytky pracího prostředku a zneutralizuje pH prádla. Zejména důležité pro alergiky a lidi s citlivou pokožkou. S máchadlem není nutné použít aviváž.

9) PEREME - A KDO PERE PRAČKU?

Pračku pravidelně čistěte od vodního kamene, nečistot a mastných usazenin a to odstraňovačem vodního kamene.

10) SLUNCE V DUŠI

Prádlo sušte nejlépe na slunci — sluníčko prádlo provoní a bílé prádlo ještě více vybělí.

ekologicke-prani-ekoprani-ekologicky-prasek

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.